Výlet do Novgorodu – den druhý

Poslední aktualizace: 26. dubna 2014 | Autor: Michal Pavelka

Výlet do Novgorodu – den první

Po prvním namáhavém dnu mne čeká další takový. Naplánoval jsem si výlet do vesničky Юрьево, které leží pět kilometrů od Novgorodu.

Trošku jsem si přispal, a do města vyrazil okolo 11 hodin. Šel jsem zase pěšky, protože se mi nechtělo zkoumat místní MHD. Po jedné z hlavních silnic tady jsem si to štrádoval ke svému cíli, kterým byla zastávka MHD nedaleko Kremlu. Zajímavé je, že na místních zastávkách není ani název zastávky, natož aby tam byl nějaký jízdní řád, nebo aspoň jaké autobusy zde staví. Hledat můžete, ale marně. Takže trošku loterie. Sedím a čekám. Štěstí se usměje a jede mnou očekávaná sedmička, ale co to… Nezastavuje. Naštěstí vím, že za rohem je další zastávka a díky opravám na silnici se tam dostanu rychleji než autobus a už sedím v něm. Stejně jako v Kazani zde pracuje „průvodčí“, která všechny oběhne a vybere peníze. Cesta dvacet rublů, což je krásná cena.

Autobus bez tlumičů, protože místními cestami už dosloužily. Ale jinak autobus vcelku normální, potkávám i horší.

P1040605

Klimatizaci nehledejte, ale jede to. :-) Po 20 minutách jízdy, vystupuji jako naklepaný řízek a mířím k cíli. Tedy k prvnímu z dnešních dvou. Ve vesničce Юрьево se nachází mužský klášter – Свято-Юрьев Монастырь.

P1040661

Dominantou kláštera je Георгиевский собор, který je v rekonstrukci, takže si ukážeme jen vnitřek kostela.

Druhým zajímavým bodem je druhý kostel, Крестовоздвиженский собор. V rohu stěny, je možné ho vidět už zdálky. 

Klášter, který byl založen Jaroslavem Moudrým už v 1030 roce je vidět i ze samého centra Novgorodu. Stojíte-li na mostě přes řeku Volchov, uvidíte v dálce zlatou věžičku. Historie tohoto kláštera je bohatá a proto si o ní povíme v samostatném článku.

P1040638

Probíhají zde rozsáhle rekonstrukce, bohužel.

Hned za klášterem se rozkládá obrovské jezero Ilmeň, z kterého vytéká nám už známe řeka Volchov.

Jezero Ilmeň

Jezero Ilmeň

Z písečné pláže se vydávám dále. 400 metrů odsud je má druhá dnešní zastávka. Velké muzeum, jestli to tak můžu nazvat. Muzeum národní dřevěné tvorby – Музей народного деревянного зодчества «Витославлицы». Kde za 100 rublů uvidíte dřevěné kostelíky a domy. Navíc jsou zde ukázány nástroje z historie, i obydlí ukázána.

Potkávám tři svatby, hromadu autobusů se studenty. No co budu povídat, klidu tady moc není. Vyrážím zpět do Novgorodu, jeden autobus mi před nosem ujíždí, tak čekám půl hodiny na další. V domněnce, že se naobědvám sedám hned u Kremlu do jedné z kaváren. Hned po obdržení menu, se mi protočí panenka. Ale nakonec si dám kuřecí vývar a kolu za „pouhých“ 230 rublů.

Po této malé svačince se vydávám dále. Projdu ještě pár kostelů až se dostanu zpět ke Kremlu, kde si dám zmrzlinu za 60 rublů, velká porce se sladkým kornoutem.

Ještě skočím do muzea uměleckého zpracování kovu, kde za 30 rublů vidím různé předměty, nádoby. Ale co je zde nejlepší, je výhled ze třetího patra na Kreml a okolí.

Po 8 hodinách dne mám toho plné zuby a mířím zpět do hotelu. Po cestě si za 13 rublů koupím chleba a zbytek dne trávím nahráváním fotek. Jestli by chtěl někdo vidět všechny fotky z Novgorodu, tak může. :-)

https://www.facebook.com/michal.pavelka.12/media_set?set=a.10202012435419151.1073741833.1433926930&type=3

Galerie dnešního dne

 

 

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
Zatím bohužel bez komentáře - pokud máš k článku co říct, napiš!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!