Víkend v Kazani – 1. díl

Poslední aktualizace: 9. ledna 2014 | Autor: Michal Pavelka

Výjezd do Kazaně!

Ve čtvrtek v devět večer se scházíme na Kazaňském nádraží. V domněnce, že máme lístky v pořádku, nacházíme nejbližší restaurační zařízení. Všechny babči ze stánků nás lákaly k sobě. Tak jsme pivo vzali u jedné a jídlo u druhé. Solidní hamburger za 85 rublů. Posedíme. Vypijeme.

Blíží se čas odjezdu, tak se přesouváme. Vyndám vytištěné „jízdenky“ a jdeme k vlaku. Vlak do Kazaně, ten náš nebyl. Během 10 minut odjíždí dva vlaky na Kazaň. Potom co jsme celý vlak obešli a zjistili, že není náš jdeme k druhému. Máme asi 20 minut do odjezdu. A my musíme zase na konec vlaku. Tam přijdeme a babča povídá, že to nejsou jízdenky, že musíme udělat ještě registraci. Takže zpět přes celý vlak.

10 minut do odjezdu přicházíme do haly, Kavkazský spoluobčan vidí, že si nevíme rady, a chce z nás vyždímat prašule. Že nám prý pomůže, a táhne nás k automatům. Tam mu říkám, zdarma nám pomůžete, ano? Zle se na mě podívá a pošle nás k pracovníkům drah. Ti mi bleskově pomůžou a my vyrážíme rychle zpět. 3 minuty do odjezdu se hlásíme paní a nastupujeme do našeho vlaku.

Při všem obíhání nás potkala velmi zajímavá věc. Nejdříve nás zastavila mladá průvodčí, a nabídla nám za 1500 rublů na osobu lepší místa. Byli bychom v dvoulůžkovém kupé. Odmítli jsme, proč si připlácet takové prachy. A naše průvodčí nám to nabídla také, ale už jen za 1000 rublů. No udělejte si obrázek sami, kam ty peníze asi měly přijít…

22:16 se vlak dává do pohybu.

Najdeme naše místa a konečně si sedneme. Sundáme bundy, hodíme batohy nahoru a rozhlížíme se, s kým nás čeká příští 12 hodin. No nic zajímavého tu není. Jedna babča, dědula pijící kvas, který mi strašně smrděl, myslím ten kvas. A ještě vedle druhá babča, a jedna mladší slečna. Se smíšenými pocity vytahujeme pivo.

Občas jsou vidět zvláštní pohledy. Bavíme se česky a pijeme pivo. Klasika.

Okolo jedenácté první spáči chystají svá lůžka. My se rozhodneme se též vydat do našeho vrchního patra. Tudíž se pustíme do přípravy postele.

Povlečení v igeliťáku. Nejdřív rozvalíme „matraci“, na kterou se tak nějak snažím nacpat prostěradlo. Vláček příjemně poskakuje, tak to není nejjednodušší. Ale podaří se. Teď polštář a deku potřebovat nebudu. Už teď je tu krapet teplo. No postel připravená.

Vystojím si frontu na záchod, přebalím se a jdu se drápat nahoru. Po pár marných pokusech, dostávám radu stoupnout si na stolek. Ne, že bych neviděl ten stolek, ale nechtěl jsem tam na něho šlapat, ale po svolení už to byla brnkačka.

Ale řeknu vám. Poskládat dva metry do toho prostoru, to je hodně náročné. No zatím je to dobré. Nohy pokrčené a vedle už se mi otvírá druhé pivo.

S přibývajícím časem je nahoře stále větší teplo. No co, už „jen“ deset hodin. Jde se spát.

Jak se poskládat, abych nezablokoval celou uličku nohama. Dobře, budu spát přikrčený. Moc pohodlné to není, ale nic lepšího není.

Vlak si to frčí. Místy nečekaně dupne na brzdu. V průběhu noci se často budím. Většinou z důvodu, že stojíme déle než je normální, nebo že vlak „seskočil“ na pole, protože ty otřesy byly podobné, jako když jedete autem po českých silnicích.

Blížíme se k cílové destinaci. Stále jsem říkal, že nemůžeme přijet včas, dost často jsme někde stáli.

Uklidíme po sobě spaní, posnídáme. Dáme si kafíčko od „nejmilejší“ průvodčí za 25 rublů. A vyhlížíme Kazaň.

Vlak přijíždí na minutu přesně! Co bychom za to v ČR dali???

Vypakujeme se z vlaku a vyrážíme.

Hlavní nádraží

Hlavní nádraží

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
 1. Petr

  Jak je to s cenami jízdenek? Může si běžný Rus jízdenku jako vy dovolit? Co jsem byl třeba v Číně, tak tam to byl poměrně luxus. Cena jízdenky 2000 a průměrná mzda 3600.

 2. Myslím, že tu jízdenku co jsme měli my. Nejlevnější. Stála cca 1900 Kč. Což je za 24 hodin ve vlaku slušná cena. Tyhle místa jsou vyprodána dlouhodobě i měsíc do odjezdu. Takže si to lidé asi můžou dovolit.

 3. Denis

  Prumerna mzda je ~900$ USD, v Moskve ~1500$, v Sibiri ~900-1800$.
  Letenki mohou byt levnejsi nez vlak, do Kazane a zpet asi 150$.

 4. S tím nemohu souhlasit. Vždy hledám nejlevnější variantu cesty, a letenka u nejlevnějších dopravců vychází stále o 1000 rublů dráž. :-)

 5. Denis

  Ano, ale je to asi „plackart“? „Kupe“ musi byt drazsi. Co to je plackart uz vite – specialni zazitek, v srovnani s letadlem. :)

 6. Ano, plackart je to. Ale myslím, že většina normálních Rusů si právě vezme to nejlevnější, čímž je plackart. Zážitek super. :-)

 7. Denis

  Nechcete zkouset plackartni zazitek Transibem do Vladivostoku? :) Bude to trvat kolem 7 dnu ve vlaku!

 8. Vladivostok určitě ne, na to není čas. ;-) Ale láká mě Bajkal, což by byli „jen“ tři dny. Takže proč ne. :-)

 9. Denis

  A bude jeste Sochi a alespon Petrohrad? :)

 10. Soči už je jistá věc. ;-) od 11. do 14. února to tam obhlédnu. Petrohrad plánuji na období bílých nocí, takže červen. Když všechno dobře půjde. Ještě bych chtěl k Bajkalu, někdy až tam už nebude sníh. ;-)

 11. Denis

  Cekame na Sochi review! :)

 12. Do té doby zde ale určitě bude ještě pár zajímavých příspěvků. :-)

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!