Vánoce v Rusku – zapomeňte na kapra

Poslední aktualizace: 16. prosince 2014 | Autor: Michal Pavelka

Nejsou Vánoce jako Vánoce!

images

V tuto dobu, kdy za oknem fouká vítr a kapky deště plácají o zem, se dozvíme něco o Vánocích. Dovolím si tu vyjmenovat  hlavní rozdíly, které nejsou úplně všem známe.

Hlavním rozdílem je datum! Kdežto naše, křesťanské, Vánoce se slaví klasicky 24. prosince v podvečer a dárečky nám nosí Ježíšek. Ruské ,pravoslavné, Vánoce jsou 7. ledna.

Kdežto české Vánoce jsou v posledních letech čím dál více o hmotných darech, ruské Vánoce nejsou o dárcích, ale rodině. Před Vánoci navíc probíhá 40ti denní půst. Kdy by se nemělo jíst maso a pít alkohol.

Proč 7. ledna? Je to způsobeno tím, že pravoslavné Rusko se stále drží Juliánského kalendáře, který je o 13 dní posunut. Takže 7. ledna odpovídá našemu 25. prosinci. O půlnoci z 6. na 7. ledna začínají v pravoslavných chrámech mše, které trvají do ranních hodin. Po mších je možné jít ještě na návštěvu.

Báli jste se, že přijdete o dárky? Tak se hoďte do klidu!

O dárky ani tady nikdo nepřijde. Na řadě jsou 31. prosince. Domácnosti se vyzdobí, nechybí „jolka“ (stromeček). Večer probíhá večeře, kde by měla být celá rodina. Večeře je neurčitá. To co mají lidé rádi, to je na stole. O půlnoci se vyráží ven. Přivítá se nový rok a potom se chodí na návštěvy. Navštívíte souseda, a s ním vyrazíte za dalším. A takhle to chodí do rána. V Moskvě a asi všech větších městech je to podobné jak u nás. Společnost, která o půlnoci vyrazí ven, v Moskvě na Rudé náměstí a potom opět k někomu.

60b9ab1b4baa

 

Co se týče tradic jako mám u nás. Například krájení jablka, házení střevíce, lití olova. Zatím jsem nic z toho nezjistil. Ale zapojím všechny své schopnosti a všechno zjistím.

Rusové ještě rádi slaví 14. ledna Juliánský Nový rok. Restaurace se vyzdobí papírovými řetězy, a slaví se tak jako u nás Silvestr. To bude bolehlav!

s640x480vs

 

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
 1. www.Meloun.Ru

  Vánoční tradice také máme. To je hlavně „svátoční věštba“ („святочные гадания“). Svjatky trvají 12 dnů, od ruských Vánoc až do Tři králové (Крещение). Věští se z karet, ohně, vody, hvězd, pomocí výkladu snů apod.

 2. Vidíte a kolika lidí jsem se ptal, jak probíhají Vánoce a nikdo nebyl schopný mi aspoň toto říci. :-)

 3. Denis

  Protoze ne kazda ruska rodina ma nejake vanocni tradice, hodne o tom vubec nevi. Novy rok je na prvnim miste, oslavuje asi kazdy.

 4. Ano ano, Nový rok jsme přivítali jak se patří. :-)

 5. radek

  seš velkej

 6. To nepopírám. ;-)

 7. Gábina

  a to co potřebuji tu není

 8. A co potřebujete? Rád poradím!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!