Státní Historické muzeum

Poslední aktualizace: 4. června 2014 | Autor: Michal Pavelka

Kdo by neznal Historické muzeum v Moskvě?

P1040911

Něco o muzeu

Fondy muzea se rychle rozrůstaly za pomocí darů z klášterů, knihoven, různých institucí, universit a nakladatelstvích. Členové šlechtických rodin také vystupovali jako sponzoři, když předávali Historickému muzeu svoje nejcennější kolekce.

Muzeum se právem pyšní knihovnou Golincyna, která čítá více jak 9000 svazků o historie Ruska, v držení Čertkova, kde je více jak 300 letitých rukopisů, mimo jiné i známá korespondence Ivana Hrozného s Adreem Kurbskim. Kromě toho, rodina Čertovych darovala muzeu jednu z nejlepších v Rusku kolekci mincí. Další představitelé šlechty také darovali muzeu cenné věci: Bobrinskie, Obolenskie, Kropotkiny, Uvarovy, Masalskie darovali muzeu své kolekce spojené s ruskou historií.

Nejde zapomenout na drahocenné dary kupců. Bachrušiny, Buryliny, Sapožnikovy, Postnikovy obětovali více jak 300 000 různých exponátů. Mezi nimiž byly ruské ikony, staré rukopisy, tkaniny a nábytek, a také předměty dekoračně-užitkového umění.

Jedním z nejcenějších darů se stala kolekce kupce, sběratele a sponzora Petra Ivanoviče Ščukina. Zakladatel soukromého muzea „Ruských starožitností“. Časem se kolekce tak rozrostla, že se nevešla dokonce do speciálně postavené budovy. V roce 1905 Ščukin předal kolekci Historickému muzeu. Do konce života byl strážcem vlastního muzea, které se jmenovalo „Oddělení Carského Ruského Historického muzea imperátora Alexandra III. – Muzeum P. I. Ščukina“.

Alexandr Andreevič Katuar de Bionkur, vůdce šlechty Nižneho Novgorodu, daroval svoji kolekci loveckých zbraní a pistolí, kupec Vachrameev – knihy a rukopisy, představitel známé rodiny Daškovych – umělecká díla. Jedním slovem, lidé z různých vrstev ruské společnosti počítali doplnění kolekce muzea svým dluhem.

Anna Grigorevna Dostoevská, vdova spisovatele, budoucí četný člen Historického muzea od roku 1906, darovala muzeu archiv zemřelého muže, knihy a fotografie, dopisy a také některé věci. V muzeu byla vytvořena místnost spisovatele, která se nazývá „Muzeum památky F. M. Dostojevského“.

Po revoluci doplnili fondy, kvůli zrušení muzeí, taková muzea jako Rumjancevskoe muzeum, Válečně-historické muzeum, „Stará Moskva a také ze Státního muzejního fondu, ve kterém se nahromadily předměty soukromých kolekcí. K úschově byly převezeny rukopisy z Moskevské knihovny, kolekce církevního nádobí a tkanin z obchodu Olovjašnikovych.

Doplnila se i expozice věnovaná dávným dobám, z doby kamenné do ruského středověku. Sovětští archeologové a paleontologové, kteří prováděli vykopávky na území státu, předávali nalezený materiál muzeu.

Potom jak v roce 1993 bylo zlikvidováno muzeum Lenina, také jeho expozice byla převezena do Historického muzea.

Státní historické muzeum provází důležitou vědeckou a výzkumnou činnost. Jeho expozice a fondy, to je drahocenný zdroj pro umělce, historiky, restaurátory, vědce, kulturologů, výzkumníků kostýmů a nábytku.

Virtuální prohlídka muzea 

Budova muzea

Velké a důstojné kolekci muzea byla potřebná oddělená budova. Pro její vybudování Moskevská městská duma darovala území na Rudém náměstí.

Založení budovy proběhlo na jaře v roce 1874 a účastnil se jí car Alexandr II.

Vítězem soutěže se stal projekt architekta V. O. Šervuda a inženýra A. A. Semenova. Budova z červené cihly úžasně zapadla v celek Rudého náměstí, stylisticky se shoduje s Moskevským Kremlem a chrámem Vasila Blaženého.

Musíme podotknout, že ještě ve stádiu projektování byla zpracována základní myšlenka expozice. To je zásluha historiků a vedení muzea Uvarova a Zabelina. Každý sál byl projektován na počet exponátů, které v něm budou vystaveny. Ve výzdobě interiéru, maleb a rozmístění ozdobných předmětů spolupracovali ruští umělci – Ajvazovskij a Vasnecov, Serov a Korovin.

Každý se sálů odpovídá jedné historické epoše, malby v nich opakují znamenité církevní i šlechtické fresky. V roce 1936 bylo rozhodnuto zničit sály, věnované předrevoluční době. Malby byly zamalovány, štuky osekány, pozlacení odstraněno. Od roku 1986 se 15 let prováděla komplexní restaurace muzea a dnes je jeho interiér v originální podobě.

Práce muzea

Muzeum je otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 (čtvrtek 11-21). Vstupné činí 300 rublů pro dospělé návštěvníky a 100 rublů pro děti,  studenty, důchodce.

Historické muzeum leží přímo na Rudém náměstí. Nepřehlédnutelné. Vstup za bránou po pravé straně.

Oficiální stránka

Facebook

Vkontakte

Twitter

 

Krátka galerie

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
Zatím bohužel bez komentáře - pokud máš k článku co říct, napiš!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!