Stalinské vysotky

Poslední aktualizace: 5. února 2016 | Autor: Michal Pavelka

Takových vysotek je v Moskvě 7. Vznikly v době Stalina a pojďme si přečíst proč? V novinách jsem si přečetl to, co přímo řekl Stalin osobně. „Naši jezdí do Ameriky a potom přijíždí a vzdychají – ach, jaké obrovské domy! Ať jezdí v Moskvu, ať taky vidí, jaké jsou u nás domy a ať vzdychají…“ A proč zrovna 7 takových budov? Možná 7 jako šťastné číslo? Vysvětlení je prosté. Stalin chtěl postavit 8 budov, které už se začaly stavět a měli symbolizovat 800 let Moskvy v roce 1947. Ale po smrti Stalina byla stavba jedné z budov zastavena a zůstalo nám jich pouze 7. Všechny vysotki byly založeny v jeden den, v 13 hodin 7. září 1947 na kdy připadlo už zmíněné výročí a měli znamenat novou etapu v životě starého hlavního města.  Pojďme se na ně podívat.

Главное здание МГУ – Hlavní budova MGU

Stavba: 1949-1953

Výška: 240 metrů

Architekti: Л.В. Руднев, С.Е. Чернышев, П.В. Абросимов, А.Ф. Хряков, В.Н. Насонов

Největší ze všech vysotek je hlavní budova MGU a má 36 pater. Jeden z legend vypráví, že při stavbě byla vyhloubena velká jáma pod základy, kterou zalili tekutým dusíkem a potom tam nainstalovali chladící zařízení. A vše proto, aby to slabá zemina udržela. A jestli vypnou chladiče, to už za týden budova MGU sklouzne v řeku. Současní specialisté tvrdí, že je to daleko od skutečnosti, že MGU stojí na absolutně suchých a pevných místech.

Do MGU se může dostat pouze student MGU nebo člověk, který tam žije. Samozřejmě může pozvat hosty, ale pouze dva a musí být stejné národnosti. Ale naštěstí existují i placené exkurze, na které se můžete zapsat zde.

V MGU se v hlavní věži nachází vedení školy a některé fakulty. V postranních nižších křídlech se nachází pouze koleje pro studenty.

Přímo u MGU doporučuji navštívit vyhlídkovou terasu na Vrabčích horách odkud se rozprostírá překrásný výhled na celé město a jsou tu dalekohledy zdarma!

Dostanete sem metrem do stanice Universita nebo Vrabčí hory, kde ale musíte vyjít lehčí kopec. ;-)

MGU

Гостиница «Украина» – Hotel Ukrajina

Stavba: 1953-1957

Výška: 206 metrů

Architektor:  А.Г. Мордвинов

Hotel je druhou nejvyšší budovou po MGU a otevírá Kutuzovský prospekt. Nesla název v čest státu generálního tajemníka Nikity Sergejeviče Chruščova – Ukrajina, předtím se jmenovala Hotelová budova v Dorogomilově. V minulosti to byl největší hotelový komplex v Evropě. Od dubna 2010, kdy skončila restaurace, nese nový název «Рэдиссон Ройял».

Nejbližší stanicí metra je Smolenská.

Ukrajina

Жилой дом на Котельнической набережной – Obytný dům

Stavba: 1948-1952

Výška: 176 metrů

Architekti: Д.Н. Чечулин, А.К. Ростковский

Dům má okolo 500 bytů, které v sovětské době nabízeli slavným umělcům, vědcům a stranickým pracovníkům. Je názor, že Lavrentij Berija osobně vybíral místo na stavbu domu, protože měl na starosti stavbu všech vysotek. V domě je také kino, pošta a obchody.

Nejbližší stanicí je Taganská, a potom po nábřeží řeky Moskvy dojdete až budově.

Dům

Министерство иностранных дел – Ministerstvo zahraničních věcí

Stavba: 1948-1953 годы

Výška: 172 metrů

Architekti: В.Г. Гельфрейх, М.А. Минкус

U budovy Ministerstva zahraničních věcí od začátku nebyla vymyšlená špice. Avšak Stalin ji prý do projektu sám dorýsoval. Následující výpočty potvrdili, že konstrukce budovy nevydrží kamennou nástavbu. Proto špici udělali z listové ocele a namalovali ji okrem. Za Chruščova nabízeli sundat špici, ale Nikita Chruščov to zamítl a dodal: „ať je to památkou Stalinovi hlouposti“. Avšak dnes je špička symbolem všech sedmi vysotek.

Sem se dostanete metrem na Arbatskou, potom stačí projít celý Arbat a MID máte jako na dlani.

MID

Жилой дом на Кудринской площади или «Дом авиаторов» – Dům letců

Stavba: 1948-1954

Výška: 156 metrů

Architekti: М.В. Посохин, А.А. Мндоянц

V budově je 24 pater, obytných je 18. Všech 450 bytů nabízeli pracovníkům leteckého průmyslu, proto ho nazývají Dům letců. Pod budovou je protiletecký kryt, které může ukrýt všechny obyvatele. Vrchní patra zaplňovala speciální aparatura KGB, aby mohla sledovat americké velvyslanectví, které leží nedaleko. Proslýchá se, že budova má tajné chodby, kde čekisté odposlouchávali obyvatele domu.

Dostat sem se můžete metrem na stanice Баррикадная nebo Краснопресненская.

Zoo

Административно-жилое здание возле «Красных ворот» – Správně-obytný komplex vedle „Červených vrat“

Stavba: 1947-1952

Výška: 138 metrů

Architektoři: А.Н. Душкин, Б.С. Мезенцев

Stavba základů budovy na Lermontovském náměstí je zajímavá tím, že byl použit zvláštní postup, který neměl obdoby v technické smělosti a inženýrském umění. Ukázalo se, že současně stavěli jak 24 patrový dům, tak i stanici metra „Красные ворота“. Vznikl problém, že se může špatně usadit zemina pod budovou, když bude nějaký čas stát v blízkosti k základové jámě metra, což mohlo vést k náklonu domu. Vyřešili to tak, že stavěli se speciálním náklonem budovy pomocí námrazy. Tento způsob je jedinečný kvůli velkým nákladům.

Metro Красные ворота.

Krásnye vorota

Гостиница «Ленинградская» – Hotel Leningradská

Stavba: 1949-154

Výška: 136 metrů

Architekti: Л.М. Поляков, А.Б. Борецкий

V rodině stalinských mrakodrapů je tato budova nejnižší. Název dostal díky poloze vedle Lenigradského nádraží a taky organicky ladí s architektonickým celkem Komsomolského náměstí. Stěny jsou obloženy keramickými kachličkami, které snižují dobu opravy. Dnes hotel patří síti Hilton.

Dojezd na stanice metra Комсомольская.

Leningrad

Do budov je těžké se dostat. Do hotelů pouze rezervací pokoje a do obytných domů přes známosti. Tak snad se vám to povede. :-)

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
  1. Maria Malouna

    Опять ностальгия, я рядом с МИДом в Москве жила… Нравится мне сталинская архитектура всё-таки. Спасибо за пост!

  2. Это наверно прекрасный район ))))

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!