Soči

Poslední aktualizace: 21. února 2014 | Autor: Michal Pavelka

Lázeňské město Soči se rozprostírá na černomořském pobřeží Západního Kavkazu v Krasnodarském kraji Ruska, 1 700 km od Moskvy. Město obývá okolo 330 tisíc obyvatel.

Soči tvoří několik „městských“ částí – Krásná Poljana, Adler, Chosta, Kudepsta, Macesta, Esto-Sadok. Někdy se tomuto říká Velké Soči. Je roztaženo do délky 147 km po pobřeží Černého moře a je označováno za nejdelší město v Evropě.

První zmínka o Soči se datuje do 6. století. V této době až do 15. století oblast patřila Chazarům, kteří v Soči vybudovali spoustu budov. Od 15. století byla oblast pod vládou Osmanské říše, ale po porážce Turků v roce 1829 a oblast byla předána Rusku.

V roce 1838 byla založena pevnost Aleksandrija, o rok později přejmenována na Navaginské opevnění a po Krymské válce obnovena jako Dachovskij post, později Dachovskij posad. Až v roce 1896 dostala název podle protékající řeky – Soči. Soči se stalo městem v roce 1917.

Již v první polovině 20. století se Soči stalo výstavním rekreačním střediskem, kde měl své letní sídlo Stalin a v současnosti ho tady má i Putin (název sídla Bočarov ručej).

I přesto, že Soči leží v podhorské oblasti Kavkazu má velmi příjemné klima. Letní teploty dosahují okolo 30 stupňů a dlouhodobý zimní průměr je okolo 7 stupňů. A proto je Soči nejsevernějším pěstitelem čaje v Evropě.

P1030958

Dopravu ve městě zajišťují hlavně autobusy a typicky známé maršrutky. Ceny se pohybují níže než v Moskvě. Taková normální autobusem (do 5 zastávek) vás vyjde na 19 rublů. Ale například hodinová jízda z Adleru do Soči už na 70 rublů. Maršrutky stojí 17 rublů.
Meziměstskou dopravu zajišťuje hlavně železnice, mezinárodní letiště a přístav.

Pro olympiádu zde byla vybudována nová železniční síť, což znamená, že do Krásné Poljany a do Olympijského parku se teď dostanete pohodlnými vlaky.

Protože Soči je největším ruským lázeňským městem, najdete tu i spoustu krásných míst. Celé město je osázeno palmami a vládne tu pohodová atmosféra. Ve městě můžete navštívit několik muzeí. Zvlášť stojí za zmínku chata Stalina nebo největší vodní akvárium v Evropě. Ale i jen samotná procházka po městě vám nabídne spoustu krásných výhledů a zážitků.

 

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
Zatím bohužel bez komentáře - pokud máš k článku co říct, napiš!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!