Rychlo výlet do Petrohradu

Poslední aktualizace: 1. červnaec 2014 | Autor: Michal Pavelka

Lze stihnout za 26 hodin prohlídku Petrohradu? Tohle jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži v době kdy v Petrohradě pomalu končí Bílé noci.

V pátek 20. června v 13:00 jsme dorazili na Moskevské nádraží a už v sobotu v 15:00 jsme nasedli do auto směr Moskva.

P1060529

Začněme ale od začátku. Protože jízdenky jsme kupovali trošku na poslední chvíli, tak jsme se museli rozšoupnout a koupili jsme si místa v kupé za 1834  rublů. Tohle bylo tak levné jen proto, že vlak vyjížděl z Moskvy o půl čtvrté ráno. Ostatní vlaky stojí i o tisíc rublů více… 9 hodin strávených na vrchních lehátkách nám trošku energie dodali. Ale jako vždy jsem měl to „štěstí“, že jsem narazil na silně chrápajícího člověka. Díky mým sluchátkům mi to nevadilo, ale silně doporučuji na noční cesty vlakem je mít v záloze!

V 12:58 nás vlak vyflusnul na Moskevském nádraží, které je vlastně hned u tepny Petrohradu – na Něvském prospektu. Zařadili jsme se do davu řinoucího se tím směrem k Něvskému. Pomalu se lidi trousí pryč, ale stejně je jich tu plno. Počasí nám krapet nepřeje. Chvíli pařák, potom zima… Ale dá se to. :-)

Něvský prospekt se táhne 4,5 kilometru od Alexandro-Něvského kláštera do budovy Admirality. To se nám povedlo úspěšně projít i když to stálo hodně nervů. A nakonec okolo Admirality docházíme k památníku Petra I., který mu nechala postavit Kateřina II. na Senátním náměstí.

U Petra nám stále nabízejí různé projížďky na lodích po kanálech Petrohradu, ale náš plán je jasný. Jen přejdeme silnici a koupíme si lístek na loď do Petěrgofu.  Na toto kouzelné místo, které bylo proslulou rezidencí carů rodu Romanovců, je možné dopravit na tzv. létací lodi, která si to sfiští přes Finský záliv 60 km/h. Když se vám podaří nasednout včas a dobře, můžete si užívat podobný výhled z přídi lodi.

Po 35 minutách přijíždíme jak páni na místo. U brány si koupíme lupeny asi za 150 rublů, přičemž uznali i ISIC! A jdeme se kochat.

P1060551

Takovýhle výhled se vám naskytne u příchodu od moře. Jak jsem si v Moskvě odvykl od komárů, tak tady mě to málem sežralo. Jedna z velmi zábavných atrakcí jsou tady tzv. kouzelné fontány. Kdy při „šlápnutí“ na určitý kámen, začne fontána najednou stříkat a jste mokří od hlavy až k patě. Ve skutečnosti to spouští velmi nenápadní mužíci, ale zábavy je i tak dost.

Projdeme si rozlehlý park, a okoukneme to nejkrásnější. Čím jsou podle mne zlaté fontány hned u sídla.

Pro mne je Petěrgof nejkrásnějším místem v Petrohradu.

Protože loď byla trošku dražší, vydáváme se tentokrát na maršrutku. Když dorazíte maršrutkou, uvítají vás dokonce i v českém jazyce!

P1060584

Nasedneme na maršrutku a za půl hodinky jsme zpět v Petrohradu. Nadlábneme se v místní restauraci. Někde na kraji města docela levné. Všude se dá dobře a levně najíst, jen musíte mít odhad.

Metrem se přesuneme zpět do centra na Něvský prospekt. Metro tady mají ještě na mince stejně jako v Nižnim Novgorodu.

Zde si chceme najít projížďku na lodi. Stačí zajít kamkoliv ke kanálu a určitě najdete. Za hodinku jsme se dozvěděli tolik o mostech v Petrohradu, až mě to nudilo… Jinak jsme toho moc neviděli, ani se moc nedozvěděli, ale co už… Nakoupili jsme si jídlo na noc a už za hodinu jsme seděli v autobuse, ve kterém jsme měli strávit skoro celou noc.

Různé exkurze si můžete zakoupit všude v centru. Na každém kroku uvidíte takový pidi stánek, kde jsou v nabídce noční, denní, lodní exkurze. Vše najdete. Radím ale nejdřív si projít pár stánků a najít nejlepší cenu. Jsou tam rozdíly v řádech  od 100 do 500 rublů, což už se vyplatí…

My jsme si nakonec koupili nejlevnější noční 6 hodinovou exkurzi. Normálně exkurze zahrnuje i plavbu na lodi, pod otevřenými mosty, což je petrohradská specialita. Ale protože na 20. června připadl svátek všech absolventů petrohradských univerzit- Alye parusa, otevírání mostů se nekonalo. Za to jsme si mohli prohlédnout velkou show, zakončenou obrovským ohňostrojem.

Na samotné exkurzi autobusem nám ukázali pár míst, ale že bych z toho byl taky nějak nadšený, to se taky říct nedá bohužel. Ale možná jsem jen trochu náročný…

Někdy v pět ráno jsme se rozloučili a šli jsme na ranní kávičku. Protože na hlavním náměstí Petrohradu byl pro absolventy obrovský koncert, lidé se ještě rozcházeli. Opilost byla cítit všude. :-D

A my jsme mezi těmi opilci vyrazili na ranní obhlídku Petrohradu. Kazaňský chrám na Něvském prospektu, Katedrála svatého Izáka nedaleko, Palácové náměstí s Ermitáží, Zimním palácem… Všechny základní památky jsme si prošli zkrápěni deštěm, ale nás turisty nemůže nic odradit. :-D

Po ranní procházce se vydáváme na další výlet. 45 minutovou jízdu maršrutkou zakončíme u Carského Sela ve městě Puškin. Další rezidence carů, kde je hlavním lákadlem Jantarová komnata.

Po stání  2,5 hodin ve frontě se přece jen dostaneme k pokladnám i na samotnou exkurzi. Hurááá… Ale jelikož je tam lidí tolik, že jde exkurze za exkurzí, moc pohodlné to není… Člověk si to moc ani neužije…. Samostatní návštěvníci se musí připravit na stání ve frontě, dostatečně dlouhé, jako je v Rusku zvykem. :-D Ale ti co si zaplatí asi 1500 rublů za exkurzi už v Petrohradu, jdou dovnitř hned. :-) Tak popřemýšlejte a podívejte se zatím na Jantarovou komnatu, kterou jsem dokázal skrytě natočit. :-)

Exkurze uvnitř je vážně našlapaná, uvidíte na fotkách…

Co se nesmí v Rusku zapomenout u takových sídel je samozřejmě park. Vždy jsou obrovské a krásné!

Potom už jen vyrazit zpátky do Petrohradu a čekat na náš domluvený odvoz. Snad dorazí.
Chcete-li v Rusku ušetřit za dopravu a ještě se seznámit se zajímavými lidmi, existuje portál, kde lidé nabízejí odvoz. Je to až o polovinu levnější než MHD.

Z Petrohradu jsme jeli za 1 000 rublů v dobrém autě. Za 9 a půl hodiny jsme byli v Moskvě. A šupali jsme dospat spánkový deficit.

Kdybych neměl proti Petrohradu už dřívější averzi, zkusil bych to nějak zhodnotit, ale takhle bych našel jen mínusy. Pro mě je Petrohrad moc evropské město, kde člověk neuvidí nic nového. Ale každý najde své pro a proti. Tak neváhejte a navštivte ruské Benátky. :-) A to mi připomíná! Proč my jsme sem vlastně jeli? Petrohradské bílé noci jsou známy široko daleko, probíhají vlastně celý červen… Takže západ slunce okolo 11? Světlo ještě v jednu ráno? Bez problémů, podíváme se na pár fotek… :-)

Pár fotek na závěr…

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
Zatím bohužel bez komentáře - pokud máš k článku co říct, napiš!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!