Rudé náměstí

Poslední aktualizace: 4. června 2014 | Autor: Michal Pavelka

Rudé náměstí je hlavním náměstím jak Moskvy, tak celého Ruska.

P1040231

 Historie a současnost Rudého náměstí

První zmínka o Rudém náměstí pochází z 15. století. Její první název „Požár“ připomínalo časté požáry v dřevěné Moskvě. Po carském příkazu museli být budovy blízko ke Kremelské zdi zbourány, a tím vzniklo náměstí. Později se náměstí nazývalo „Trhem“ podle častým trhům.

Název „Rudé“ náměstí dostalo  náměstí po carském příkazu v roce 1658. Název patřil ze začátku pouze jižní části náměstí, kde probíhaly slavnostní akce, náboženské ceremoniály a slavnostní průvody s účastí cara a patriarchy. Na konci 17. století se už náměstí nazývalo celé Rudé. Četli se zde carské příkazy, obchodovalo se, probíhaly popravy a začínali mnohá městská povstání a vyprovázeli odsud armádu a vítali slavné vítěze války.

Ze západní strany je Rudé náměstí ohraničeno Kremelskou zdí a se Spasitelovou, Senátskou a Mikulášovou věžemi. Vrata Spasitelské věže slouží jako hlavní vjezd v Kreml. Mnohopatrová věž korunována vysokou kamennou střechu ve tvaru stanu a ozdobená věžičkami, pyramidkami a figurami zvěře. První hodiny se na věži objevily na konci 15. století. Je zajímavé, že měli pouze jednu ručičku a hodinový kruh se dělil na 17 hodin.

Dnešní Kremelské hodiny váží 25 tun a byl vyroben v polovině 19 století. Na všech čtyřech stranách Spasitelovi věže jsou vidět černé, šestimetrové ciferníky hodin se zlatými čísly a ručičkami.  Na sedmém až devátém patře je hodinový mechanismus, na desátém je 11 zvonů. Kremelské hodiny zvoní každou čtvrt hodinu. O půlnoci jejich zvuk vysílají rádia do celého Ruska.

Na jižní části náměstí se tyčí vrcholné dílo ruské architektury, tím je Chrám Vasila Blaženého, postaveného v polovině 16. století jako památník obsazení Kazaně ruskými vojsky. Před chrámem stojí první Moskevské sousoší, památník Mišina a Požárského. Do roku 1931 stál uprostřed Rudého náměstí.

V severní části náměstí stojí budovaHistorického muzea, postaveného v polovině 19. století. Expozice tvoří hlavní etapy ruské historie.

Na východu náměstí uzavírá svojí čtvrtkilometrovou zdí budova GUMu. Třípatrový obchod našlapaný nejdražšími obchody.

 

Na závěr menší procházka po krásném náměstí.

 

Procházka po Rudém náměstí

Galerie

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , , , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
Zatím bohužel bez komentáře - pokud máš k článku co říct, napiš!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!