První měsíc v Moskvě

Poslední aktualizace: 17. listopadu 2013 | Autor: Michal Pavelka

První měsíc v Moskvě utekl jako voda. Zima se nám blíží, ale podzim se nechce vzdát a bojuje. Je 17. listopadu a teploměr ukazuje skoro 10 stupňů. Nevídané. Všude okolo slyším, jak je to zvláštní počasí. Tak se té zimy snad brzo dočkáme.

Zažil jsem tady toho dost. Poznal Moskvu, poznal ruskou byrokracii, ruskou mentalitu a dokonce už se zorientoval v Moskevském metru. A to není vše. Pojďme pěkně od začátku.

Čechy mají rádi

Bál jsem se, jak se mnou jako s Čechem budou jednat. Tato starost během prvního týdne naprosto zmizela. Většina lidí má Čechy ráda. Ať už potřebuji s čímkoliv pomoct, rádi poradí. Začalo to hlídačkou na patře v den příjezdu, a skončilo to například včera ve vesničce, když jsem se ptal na cestu.

Navíc, když vidí, že se snažíte s nimi bavit rusky, tak jsou v sedmém nebi. A jsou vaši. Poradí, pomůžou. Takže se toho nebát, a při problému otevřít pusu. Ono už to nějak dopadne. :-)

Ruské papírování

Dalším bodem programu je ruské papírování. V ČR je tím Rusko proslulé. Že tu všechno trvá strašně dlouho. Hned v prvním týdnu jsem papírování měl až dost. Co se týče univerzity, tam bylo vše celkem v pořádku. Přišel jsem a za chvíli vyřízeno.

První problém nastal až se žádáním o kartu na metro. Kam jsem musel donést formulář s pasem. Přijdu k okýnku a baba chce přeložený pas. Co je to za blbost. No nic, jdu se zeptat do školy. Tam mě posílají na jinou stanici metra, že to tam bude bez problému. A opravdu, o dvě zastávky dál to v pohodě vezmou. Tak kde je smysl? :-D

Ještě jedna zkušenost. Od sedmého října čekám na jakýsi papír, že tu vážně studuji. Každý týden se po něm ptám ale stále není. To je asi ta byrokracie. :-)

Ruská mentalita je uspěchaná. Je to vidět jak na silnicích tak v metru. Sice jezdí rychle, jezdí na červenou ale podle mého názoru bezpečně. Viděl jsem jedinou bouračku.

Metro a MHD

Co se týče spěchu na ulici a MHD, to už je jiná pohádka. V metru už se pomalu zavírají dveře a lidi ještě ani nevystoupili. Nebo vystupujete a už se přes vás cpou lidi do vozu. Je to sranda to sledovat. Ale zvyknete si. Zvyknete si i na to, že všude na eskalátorech jsou dlouhé fronty, protože nikoho „nenapadne“ zapnout ten druhý co je vedle. :-D Ale jak říkám, na vše se dá zvyknout, a je to potom zábava. :-)

Ať ještě neutíkám od metra. Zde je stále plno. Ale když na nějaké stanici nastupujete často, tak už máte vytipované, kde je nejméně lidí. Například na kruhové lince je vždy poslední vagon prázdný, dneska jsme tam seděli tři. :-D Takže to chce přemýšlet, kudy chodím, jak chodím, proč chodím. A bude všechno dobré.

Památky narvané

S památkami je to samozřejmě stejné jak v ČR. Největší nával je všude o víkendu a svátcích. Jelikož sobota je tu normální pracovní den, tak je to nejhorší v neděli. Takže návštěvy těch nejznámějších památek bych nechal na dny v týdnu. Ušetříte si spousty nervů a čekání ve frontách. :-)

Aprílové počasí

Co se týče počasí. Je to takové zajímavé. Jeden den je třeba i 15 stupňů a svítí slunce a druhý den celý proprší, tak se to tu střídalo. Ale na déšť už jsem si zvykl, takže mi to ani nepřijde. Hlavně, že se dá dýchat a je na co se dívat. :-) Teď už se teplota nedostane na desítku, a slunce svítí taky jen občas.

 

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
Zatím bohužel bez komentáře - pokud máš k článku co říct, napiš!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!