První jízda maršrutkou

Poslední aktualizace: 5. února 2016 | Autor: Michal Pavelka

Na další sobotu jsem si naplánoval výlet do nedalekých Leninských Gorek. Malá vesnička asi 15 km jižně od Moskvy.

Leninské Gorky jsou známy především pobytem Lenina před jeho smrtí. Potom zde vzniklo muzeum. Ale pojďme od začátku.

Už v pátek jsem si hledal cestu. Vypadalo to trošku složitě. Ale po malé pomoci jsem v tom měl jasno. Metrem do metra do stanice Domoděvská a potom maršrutkou číslo 439 do vesničky.

V deset hodin nastupuji do metra a vyrážím za dědečkem Leninem. Na Domodědovské není snadné najít mé číslo. Maršrtky 8.., 3.. ale moje nikde nic. Až poslední východ z metra mě dovádí k mé 439. Patnáct minut do odjezdu a už zbývají poslední tři volná místa. Usadím se. Za chvíli přijde řidič, vybere od všech padesát rublů a už frčíme.

Čekal jsem kdovíjakou silnici, ale na ruské poměry je to velmi dobré. Za necelých dvacet minut vystupuji na konečné u jakéhosi malého krámku. Zkusím svůj orientační smysl a vyrážím… Chvilku jdu a nic. Potkám jakousi starší paní, tak se ptám kudy k muzeu. Tak se zasmála a povídá, že jdu na druhou stranu.

Vysvětlila mi cestu, která se zdála jednoduše. Jdu a tam jakási závora. Přemýšlím, jestli je zcela bezpečné se tudy vydat. Ale nakonec to zkusím a vážně dojdu k muzeu. Hurááá…

Při příchodu mne vítají takové vlajky.

Podle ukazatelů se dovtípím, že bych měl nejdřív zajít ke kase. Kasa od první budovy je přes půl kilometrů daleko. Po cestě potkávám sochu Lenina a hlavní cestu po kterém odnášeli rakev s Leninem.

Dojdu k pokladnám a tam mi paní řekne, že exkurze už začala, a že se zatím mám jít podívat do Muzea bytu a kanceláře Lenina v Kremlu. No dobře, vydávám se zpět.

Tam dojdu, a exkurze už taky běží. Ale hodná paní mi prodá lístek, a nenápadně se připojím k exkurzi. Zde vidím jak si žil Lenin v Kremlu předtím, než se odstěhoval sem. Po konci exkurze mi ještě průvodkyně ukáže úvodní pokoje o které jsem přišel a vyrážím na další exkurzi.

 

Přicházím včas, huráá… Exkurzi začínáme od konce, protože před chvílí začala jiná. Jdeme se nejdřív podívat na „vytuněné“ vozidlo Rolls Royce. Které je upraveno na zdejší klima. Přední kola osazena lyžemi a na zadních pásy.

20

Potom míříme do budovy, kde Lenin nejdřív žil. Poté se přestěhoval do sousední.

Teď míříme do vedlejší budovy, kde Lenin žil ve své nemoci. Podle toho to tady tak vypadá. Obydlí je prostorné, aby všude mohl projet na svém vozíku. Ve vile je vše původní a krásně vybavené.

 

Ve sklepě této budovy je zrovna umístěna výstava posmrtných masek.

 

Odsud už mi zbývá pouze Muzeum V. I. Lenina. Další skoro kilometr vzdálená budova.

Zde jsem čekal trošku více. Není tu vůbec nikdo. Takže celé muzeum jen pro mne. Jsou tu plakáty říjnové revoluce. Všemožné dokumenty. Pár vlajek. Představoval jsem si více.

23

Odsud vyrážím zpět na maršrutku.

Skoro tři kilometry pomalu proběhnu. Protože vůbec nemám představu o tom, kdy mi to jede. Přicházím docela s předstihem. Jede mi to za půl hodiny. V obchodě si koupím malý koláček, protože jsem celý den neměl možnost jíst.

Přijede ten samý řidič, a fičíme si to zpět do Moskvy.

Předtím než vyrazím domů, zaběhnu si ještě vybrat do bankomatu, protože večer mne čeká první ruské kino.

Doma se nadlábnu a opět vyrážím zpět.

Na programu je film Geograf globus propil. U pokladen se dozvídám, že v sále bude velké horko. Nejspíš nefunguje klimatizace. Po chvíli přemýšlení to zkusím a vyrazím tam. Čekal jsem to horší, dá se to přežít.

Film je komedie. Chlapík shání práci, tak vezme i místo učitele zeměpisu. Ve třídě to absolutně nikoho nezajímá a po sázce, kdo vyhraje karty musí s částí třídy jet na výlet. Sjíždět řeku. Tam je denně opilý a to se potom dozví i ve škole a je nucen odejít.

Ve filmu je spoustu vtipných situací a hlášek. 120 minut zábavy stojí za to.

Lístek do kina stál 430 rublů.

Potom už jen volným krokem v dešti mířím domů do postele.

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
Zatím bohužel bez komentáře - pokud máš k článku co říct, napiš!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!