Proč Moskva?

Poslední aktualizace: 15. září 2012 | Autor: Michal Pavelka

Tak abych začal od začátku, jak jsme se vlastně rozhodli a odvážili chtít studovat v Moskvě?  Potom co jsme se v rámci školních akcí zůčastnili: nejdříve týdenního autobusového zájezdu do Petrohradu a o rok později už letecky do Moskvy. Po nabídce studia od místních profesorů, jsme o tom začali vážně přemýšlet. Zjistili jsme na kolik by nás to mohlo vyjít a co vše by bylo potřeba. Potom co jsme se zastavili na částce 35 000 – 40 000, jsme viděli, že částka je sice vysoká ale je reálná. O tomto výsledku jsme potom každý sám nějaký čas přemýšleli, jestli se vydat za dobrodružstvím.

Na konci školního roku jsme se opět sešli, protože bylo potřeba vědět jestli se pojede nebo ne. Například u mě to záviselo na letních měsících, jestli dokážu požadovanou částku vydělat.Nevím na čem to leželo u holek, ale každopádně jsme všichni věděli, že léto bude rozhodující.

A máme tu září. 2-3 měsíce těžké práce je za náma a peníze se ohřívají pěkně na účtu. Zjišťuju jak jsou na tom ostatní, a slyším odpověď, kterou jsem chtěl. MŮŽEME vyrazit. Teď už nastává pouze dlouhá doba čekání a hlavně zařizování všeho potřebného. Jak tady doma, tak na našich školách a samozřejmě i v samotné Ruské federaci.

Domluvili jsme se s naší učitelkou, přes kterou se bude vše organizovat. Sešli jsme se a domluvili, že teda vážně pojedeme. Hned napsala do Moskvy, aby jsme měli aktuální informace. Nakonec už bych jen dodal to nejdůležitější, a to místo kde budeme studovat a bude našim čtyřměsíčním domovem. Samozřejmě je to hlavní město Ruské federace – Moskva. MGU – Московский государественный университет имени М. В. Ломоносова – Moskevská státní univerzita, přesněji: Факультет по работе с иностранными учащимися – Fakulta pro cizince (bohužel mě lepší překlad nenapadá :-/ )

Přišla tolik očekávaná odpověď. Netrpělivě čtu mejl, kde jsem mile překvapen jak cenami tak informacemi. Takže pěkně po pořadě: školné na všechny  4 měsíce bude okolo 17 000 Kč (27 000 rublů), ubytování si můžeme vybrat – lepší pokoj (lednička, mikrovlnka, rychlovarná konvice, televize) za 1 800 Kč (3 000 rublů), horší pokoj 960 Kč (1 600 rublů), dále jsem počítal s nějakou částkou za vízum, ale jelikož jedeme studovat, je vízum zdarma a naposled další dobrá zpráva, řešili jsme, že budeme potřebovat ruské pojištění na tuto dobu, ale to též být nemusí, takže další ušetřené výdaje. K těmto výdajům se samozřejmě musí započítat i letenky, které koupíme jakmile budeme vědět termín výuky. Plus další náklady přibudou až v Moksvě, např. MHD, jídlo a podobné věci spojené se životem :-D .Všechny částky jsou přepočítávaný aktuální kurzem ČNB, který je cca 0,61.

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
 1. Petr Novák

  Pozdravuj ochranu a dej si za mne jednu Ochotu! ;)

 2. roubicek david

  Zdravim, jen dotaz,rad bych se do Ruska podival soukrome,co ne k tomu potreba? Roubicek

 3. Zdravím,

  zařídit vízum, koupit letenku a jste tam. ;-) Nejlepší je si objednat hotel, které vám pošle pozvání kvůli vízu…

 4. Alena

  Dobrý večer,
  konečně se dostáváme k tomu, abychom Michalovi poděkovali za cenné rady, pomoc a vůbec vše, co nám pomohlo při našem plánování cesty do Moskvy.
  Díky také za „zprostředkování“ kamarádky Kariny, která nás povozila po Moskvě a ukázala zajímavá místa.
  Pokud budete chtít čtenáři tohoto webu, určitě se ozvěte, rádi, pokud budeme moc poradíme.
  Dále uvádím, že v Moskvě jsme byli necelý týden a máme spoustu hezkých zážitků a můžeme potvrdit, že cesta, návštěva tohoto města stojí za to. Setkali jsme se s Moskvany, kteří byli moc milí a hodní. Doteď se z toho nemůžeme vzpamatovat:-) Takovou vstřícnost od cizích lidí jsme nečekali a doposud se, už vůbec ne v ČR, nesetkali.
  Vše – Rudé náměstí, Chrám Vasila Blaženého, GUM, Kreml, Vrabčí hory, Arbat (Dům naruby…), Chrám Krista spasitele, Ostankinovu věž, Muzeum kosmonautiky, projeli vyhlášené stanice metra … (kromě Mauzolea, které bylo t.č. v rekonstrukci) jsme podle předem připraveného itineráře navštívili, dokonce i kousek za Moskvou Sergej Posad, vlakem a naprosto vše bez problémů. Co se týče cen, nemyslíme si, že Moskva je drahá. Večer při návratu do hotelu jsme si nakoupili v supermarketu (něco jako Lídl) a bylo vše v pohodě.
  Takže Moskvu vřele doporučujeme !!!!
  Michale za vše díky a vy ostatní se ozvěte, pokud budete mít zájem o naše postřehy :-)
  Alena

 5. Jan

  Nazdar, jedu do Ruska na studijní pobyt. Rád bych však do země přijel již měsíc před jeho započetím a trochu zde cestoval. V akceptačním dopisu od hostitelské univerzity, s nímž budu žádat o „studijní vízum“, bude ovšem bohužel uvedeno jako vstupní datum jen pár dní před začátkem toho studijního období. Tak se chci zeptat: Bude možné žádat na vízovém centru o vstupní vízum na dřívější termín, než je uvedeno v tom zvacím dopise o univerzity? Anebo budu muset zakoupit dvojí vízum – turistické (na cestování) a studijní (na samotný pobyt)? Díky moc za nápomocnou radu. Zdravím.

 6. Zdravím, vízum dostaneš přesně na tu dobu, jaká je uvedené ve zvacím dopise. Takže ano, potřebuješ si vyřídit i turistické vízum, ale pozor, abys tam neměl mezeru v čase… Abys nemusel vyjet a zase do Ruska přijet. ;-)

 7. Jan

  Vřelé díky za informaci. Jen tak náhodou, když znáš Rusko takhle dlouhodobě a z první ruky, dá se v zemi cestovat stopem a stanovat „nadivoko“ v přírodě? Intuitivně bych soudil, že situace v Rusku nebude příliš jiná než v pobaltských zemích (kde jde obojí uvedené naprosto skvěle), na druhou stranu ale Rusko může mít svá specifika… Dej prosím vědět, kdyby tě něco napadlo. Zdravím.

 8. Kristýna

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat,pokud mám vystavené turistické pozvání do Moskvy,můžu jet do města Sergiev Posad? Bude tam vízum platit? Moc dekuji

 9. Zdravím, ano, vízum tam samozřejmě platí. Můžete i na delší výlet.

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!