Přírodní rezervace Leninské Gorky

Poslední aktualizace: 5. února 2016 | Autor: Michal Pavelka

Přírodní rezervace Leninské Gorky je muzeum, převážně zaměřeno na I. V. Lenina.

6

Historie Přírodní rezervace Leninské Gorky

První zmínka o osídlení území dnešní přírodní rezervace se datuje do Železné doby. Jako prvním vlastníkem této usedlosti se v roce 1542 stal Gavril Spasitel.

Nový život usedlosti Gorky začal v 1824. V tomto roce se novým majitelem stal generál Pisarev. Všechny dřevěné budovy přestavěl na kamenné a mimo jiné vysadil dnešní Hlavní alej.

Pobývalo tu mnoho osobností této doby, například Glinka, Orlov, Rimskij-Korsakov a mnoho dalších.

V roce 1890 se novým majitelem stává Ivan Prokofev. Rozšířil hospodářská stavění tak, aby Gorky byly nezávislé. Mnoho zboží se odsud dováželo do samotné Moskvy.

Už v roce 1899 přešla usedlost do rukou bratrů Gerasimových.

Za dnešní vzhled usedlosti je zodpovědna poslední majitelka Gorek Z. G. Morozova, který usedlost koupil v 1909. roce. Nechala zcela zrekonstruovat jak všechny budovy, tak i okolí. Po smrti Timofeeviče se Morozova stala jednou z nejbohatších žen Moskvy. Ale i přesto vedla skromný život.

Po jejím sňatku usedlost doznala ještě pár změn. Kromě nového vybavení se postavil Zimní sad s verandou.

V roce 1918 byla usedlost zestátněna a vzniklo zde zemědělské družstvo „Gorky“.

25. září 1918 sem poprvé přijel I. V. Lenin. Od té doby sem jezdil  na své „dovolené“. Jezdil sem trávit svůj volný čas.

Od května roku 1923, po zjištění nemoci, se sem Lenin přestěhoval na stálo. Prožil zde skoro dva a půl roku, během kterých vydal skoro 900 děl. V tuto dobu byly Horky elektrizovány a byl sem zaveden první telefon švédské firmy Ericsson.

Na návštěvu za Leninem jezdily všechny špičky tehdejšího Sovětského svazu.

Založení muzea I. V. Lenina

První zmínka o založení muzea I. V. Lenina v Gorkách padla už 14. července 1938. Ale uběhlo ještě deset let, než se rozhodlo o muzeu.

6. února 1949 se muzeum otevřelo. Odhaduje se, že za 60 let muzeum navštívilo asi 10 milionů návštěvníků z 80 zemí světa.

Přírodní rezervace zde byla vyhlášena v roce 1972.

Současnost Přírodní rezervace Leninské Gorky

Rezervace se nachází cca 15 kilometrů na jih od Moskvy. Automobilem je naprosto jednoduché se sem dostat. Po Kašírské dálnici a stačí sledovat ukazatele.

Pro turisty MHD je tu malá nápověda. Nejlépe se sem dostanete tak, že se dojedete metrem do stanice Domodědovská (Домодедовская). Tmavě zelená linka. Tady najdete maršrutku číslo 439, která vás za 50 rublů odveze. Cesta trvá dvacet minut. Při nástupu se zeptejte řidiče na muzeum, a on vás vyloží na správném místě. Maršrutky jezdí podle jízdního řádu, ale je jich málo.

Dnes je tu k vidění takových pět hlavních bodů rezervace.

Muzeum V. I. Lenina

Expozice muzea zahrnuje pět sálů. A je orientována na po říjnovou historii Ruska, činnosti Lenina, jeho životu a odpočinku. Plakáty, dokumenty, knihy. Vše co zahrnuje jeho život.

Můj osobní názor je takový rozpačitý. Čekal jsem více než nějaké dokumenty, plakáty.

Muzeum pracovny a bytu v Kremlu

Zde se nachází ukázka tří pokojů pracovních a pět pokojů obytných. Je zde představeno jak Lenin žil v Kremlu předtím, než se odstěhoval do Horek. Vybavení je originální z té doby.

Toto muzeum mne velice zaujalo. Jak už přístupem personálu tak i expozicí. Vřele doporučuji.

Muzeum usedlosti Gorky

Zde je možné vidět zařízené pokoje, jak tu vypadaly v době života Lenina. Kudy se budete procházet, tudy chodil Lenin. Zajímavý pocit.

Velmi zajímavé vidět, jak žil člověk, který změnil svět.

Muzeum zemědělského života

Zde je expozice života jedné rodiny do 80. let dvacátého století. Vše je tu originální a zrekonstruované.

Vlastní zkušenost bohužel nemohu dodat, protože jsem nestihl navštívit.

 

Automobil Rolls Royce

Zde je ukázán jediný prototyp automobilu. Druhý na světě neexistuje. Je přizpůsoben na ruské podmínky. Na přední kola jsou přidělány lyže a na zadním jsou pásy. Auto upravovali přímo v Horkách.

20

Okolní park

Okolní park je obrovský. Takže si s sebou do „baťůžku“ přibalte hromadu sil. Jsou tu dva rybníky plus jedno menší okrasné jezírko. Cesta kudy putovala rakev s Leninem. Socha samotného Lenina.

Určitě to stojí za procházku, ale spíše v letních měsících.

Vstupné a otevírací doba

Otevírací doba je zde celoročně.

Pondělí až pátek. Pokladny se otevírají od deseti a končí v pět.

Park je otevřen do devíti hodin zcela bezplatně.

Vstupné je tu 400 rublů pro dospělé a 200 rublů pro studenty a důchodce. Pozor, za studenty se tu berou opět pouze studenti ruských škol. Exkurze v cizím jazyce je za 600 rublů. Cena zahrnuje všechny čtyři expozice.

Pro milovníky aparátů je tu zpráva, že fotit se smí, ale za 100 rublů. Rada na závěr: Jestliže si myslíte, že si tu nemusíte koupit lístek na focení, tak se šeredně pletete. Jsou tu určené ženy, které kontrolují tyto lístky. Za všechny exkurze chtěli třikrát vidět můj lístek.

 

Mapa Přírodní rezervace Leninské Gorky

Oficiální internetová stránka

 

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , , , , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
  1. Petr

    Kámo… „rakev s Putinem“… buď mi něco uniklo, nebo tam máš překlep. ;)
    Osobně raději doufám, že jsem mimo.

  2. No jo, dvě hodiny ráno, to už člověk myslí nad spánkem :-D vše napraveno

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!