Paleontologické muzeum J. A. Orlova

Poslední aktualizace: 20. ledna 2014 | Autor: Michal Pavelka

Paleontologické muzeum v Moskvě je zaměřeno hlavně na evoluci.

Paleontologické muzeum

Paleontologické muzeum

Historie Paleontologického muzea

Muzeum bylo založeno už v roce 1716. Prvními exponáty muzea byly zuby a kosti savců z doby ledové.

V roce 1925 bylo muzeum rozděleno na dvě samostatná muzea – geologické a mineralogické. V geologické části byly zachovány nejcennější sbírky paleontologického materiálu. Expozice se rozléhala ve dvou sálech v celkové velikosti 1500 metrů čtverečních.

V roce 1937 bylo otevřeno nové  muzeum na dnešním Leninském prospektu v domě číslo 16. Zpočátku byla velikost pouhých 700 metrů, i přesto zde bylo mnoho zajímavých objektů, která sbírala dlouhá pokolení.

V letech Velké vlastenecké války bylo muzeum zavřeno a většina exponátů odvezena v Almatu. Už v roce 1944 se muzeum znovu otevřelo, tentokrát pod vedením Orlova. Díky mnoha nálezům se muzeum neustále rozšiřovalo, až mu budova začala být malá. Proto se muzeum v roce 1954 s velkou nevolí zaměstnanců zavřelo.

S tím se ale akademik Orlov nechtěl smířit. Byl si jist, že pro muzeum je potřeba zvláštní budova. Po dlouhých letech dohadů se mu podařilo v roce 1965 přesvědčit vládu SSSR, aby dala svolení ke stavbě, а dokonce dostali 2 miliony rublů.

Po náhlém úmrtí Orlova v roce 1966 dali muzeu jeho jméno, které nese dodnes. Stavba začala v roce 1972 a skoro dvě desetiletí tady pracovali naprosto všichni, kteří kdy měli co společného s muzeem.  Pomalu vznikala neobvyklá stavba z červených cihel, která připomíná pevnost.

Nové muzeum bylo otevřeno v roce 1987 a od té doby je jedním z největších vědecko-kulturních center v Moskvě.

Současnost muzea

V současnosti je muzeum rozděleno na 6 sálů – vodní, fauna a flóra mladších prvohor, Moskevská oblast, starší prvohory, dinosauři, savci.

Celková plocha expozic je okolo 5ti tisíc metro čtverečních a je tu více jak 5 tisíc exponátů. Celé muzeum je tajemně vyzdobeno, což dodává místu tu pravou atmosféru, jako bychom se právě nacházeli v té době.

Nás obyčejné lidi v muzeu asi nejvíce zaujme pátý a šestý sál. Zde už je mnoho koster různých živočichů.

Kuk na mamuta

Kuk na mamuta

Chcete li navštívit muzeum a můžete si vybrat. Lepší bude jít ve všedním dnu. Budete mít muzeum skoro sami pro sebe. O víkendu se to zde hemží dětmi.

Otevřeno je od středy do neděle 10 – 18 hodin. 

Vstupné pro dospělého činí 250 rublů, studenti, důchodci a děti za 100 rublů. Fotit můžete zdarma.

Objednat si zde můžete i hromadnou exkurzi, a to i v angličtině (5000 rublů). V ruštině do 6 lidí 2800 rublů a do 20 lidí 5000 rublů.

Probíhají tu i tématické exkurze pro školáky. Vybírat můžete zde.

Muzeum se nachází dále od centra. Nejlepší způsob je metrem do stanice Teplé stany a 10 minut pěšky. Najdete velkou silnici a půjdete od mostu doprava a už to nepřehlédnete. Pro motoristy je tu bezplatné parkoviště pro 30 aut. Ale o víkendu narvané.

Oficiální webové stránky

 

Galerie

 

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
  1. Vašek

    Stále příliš suchých faktů a málo osobních zážitků. :(

  2. To bude tím, že to zde má mít informativní charakter. Kam stojí za to se jít v Moskvě podívat. Není to zde jen jako deník, co jsem dělal atd.
    Jestli ti zážitky z Kazaně nestačí, tak už to lepší nebude. ;-) Ale takovéto příspěvky o muzeích atd zde prostě budou.

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!