Omsk

Poslední aktualizace: 26. března 2016 | Autor: Michal Pavelka

Dalším výletem a navštíveným městem, se stalo 7. největší město v celém Rusku. Město Omsk leží v jižní Sibiři. Dostat se sem můžete buď vlakem nebo letadlem z Moskvy. Vlakem dojedete za necelých 48 hodin po Transibiřské magistrále.

P1090335

Pro Omsk jsem si vybral návštěvu na začátku března jen pro to, že jsem projížděl do Chanty-Mansijsku. Proto hned na začátek uvádím, že pro návštěvu tohoto města bych zvolil dobu od konce dubna do konce září… Pro milovníky zimy a sněhu může být dobrá varianta i uprostřed zimy.

My jsme dorazili do města v roce a době, kdy se všechno chystá na výročí založení. Město bylo založené v roce 1716, a na léto se chystají velkolepé oslavy a právě pro to, se v Omsku mnohé opravuje.

Pojďme se podívat na to nejzajímavější.

Začal bych asi dominantou města – čímž je podle mého názoru Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Jako zajímavost podotknu, že jako spousta církevních staveb i tato katedrála nepřežila sovětskou vlast a byla zničena. Znovu postavena byla v roce 2007. Tak jako většina památek se i katedrála nachází v samém centru města.

První stavbou v Omsku byla pevnost, kterou zde vše začalo. I ta v současnosti prochází obrovskou rekonstrukcí.

P1090289

Do této pevnosti v té době vedly pouze 4 brány, které se dochovaly a jsou i hezky opravené. Celá pevnost se nachází na nábřeží řeky Irtyš. V létě se zde můžete projet na parníku, což v sibiřské přírodě určitě musí být zážitek.

Nesmíme minout ani hasičskou věž, ze které se v 18. století hlídalo. I dnes tam jednoho „hlídače“ najdeme.

P1090221

I když se v Omsku nikdy nebojovalo v žádné válce, tak jeho občané se do válek samozřejmě zapojovali a proto i na Sibiři najdeme památníky těmto bojovníkům.

Jako v každém sibiřském městě, i zde najdeme spoustu dřevěných domů, ať už udržovanějších nebo rozpadlejších… Každý by si v tomto městě našel své. Navštívit můžete různá muzea, chloubou Omsku je muzeum umění – Muzeum Vrubleva, které se pyšní obrovskou sbírkou obrazů i známých ruských spisovatelů.

Až bude opraven místní cirkus, rodiny s dětmi to určitě ocení. A pro tvrdé fanoušky hokeje, můžeme navštívit i zápasy KHL a místního Avangardu Omsk.

Kdo zatouží o kulturní vložku, může navštívit místní dramatické divadlo, které jezdí se svými představeními i do Česka.

P1090279

Pro většinu Čechů velkým lákadlem bude i místní pivovar. Největší část exkurse sežere závěrečná degustace místní produkce. Dozvíte se spoustu o výrobě piva. V tomto pivovaru vás zavedou do všech částí výroby…

Největší zajímavost si nechávám nakonec. A to je Omské metro!

P1090283

Před několika lety se metro začalo stavět, dokonce jsou asi 3 stanice postavené… Ale to je zatím bohužel vše. V současnosti je stavba zakonzervována a čeká se na rozhodnutí. Nechme se tedy překvapit, jestli se tu vlaky rozjedou. Zatím je tu aspoň takový podchod.

Tímto bych představení Omsku zakončil. Město se mi zalíbilo, škoda jen zdejších oprav. V létě to určitě bude zajímavější. Město je to levné, ubytování najdete taky za pár šupů. ;-)

Nakonec ještě pár fotek z města…

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
Zatím bohužel bez komentáře - pokud máš k článku co říct, napiš!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!