Olympijské Soči pohledem turisty

Poslední aktualizace: 4. března 2014 | Autor: Michal Pavelka

Olympijské Soči – Den první

Olympijské Soči – Den druhý

Olympijské Soči – Den třetí

Olympijské Soči – Den čtvrtý

Slíbil jsem malé zhodnocení Soči. Tak se na to pokusím objektivně podívat.

Dovolil bych si začít ubytováním. Už dlouho dopředu bylo avizováno, že ubytování bude největší položka za olympiádu. A s tím musím souhlasit. Jak jsem hledal já ubytování, kdy jsem měl nabídky i za 10 000 rublů za den. Pro boháče žádný problém, ale pro nás normální lidi už to bylo těžké. Ale když se člověk zabral do hledání, psal e-maily do různých objektů. Spíše malé hotýlky nebo něco podobného, mohlo se podařit najít za 2000 rublů. Takové objekty jsem našel dva a v tom, co jsem se ubytoval byla na pokoji dokonce TV a nebylo plně obsazeno.

Dalším hodně diskutovaným tématem byla bezpečnost. Mluvilo se o neklidném Kavkazu atd. Po útocích ve Volgogradu toto napětí ještě stouplo, dokonce bylo vydáno vyhlášení, že teroristi nedovolí uspořádat OH. Hromada papalášů se nechalа zastrašit a do Soči se nevydalа. Ale takové bezpečnostní manévry, jaké zde Rusko nastolilo. To jsem ještě nezažil. Začalo to v zimě naprostým zákazem jakýchkoliv tekutin na palubě letadla. Pasy fanoušků všichni známe, pomocí kterých byli legitimováni všichni účastníci her. Ale samotná opatření v Soči? Dostat se na jakékoliv nádraží přinášelo osobní prohlídku. Dostat se do samotného vlaku, znamenalo ještě větší osobní prohlídku. Proniknutí do sportovního areálu se bez osobní prohlídky opět neobešlo. Veškeré kolejové tratě oplocené, hlídané hlídkami + kamery. Na všech mostech umístěno několik kamer. I na uzavřených silnicích rozmístěné policejní hlídky. A v samotném městě nespočet policistů + dobrovolníků. Zdálo se, že jediná hrozba může přijít ze vzduchu, ale i tady měli svůj fígl. Obrovské nafukovací vzducholodě vypuštěné u každého sportoviště.
Tady si nešlo ani připustit nějakou hrozbu. Myslím, že tady palec hore.

Cenová politika tady byla taková moskevská. Místy dražší a místy levnější. Co se týče potravin v obchodech, ty se pohybovaly na hladině Česka. Restaurace byly v moskevských cenách, ale s tím se dalo počítat. Různé fast foody byly cenově taky normální. Oficiální stánky olympiády (jídlo + pití) byly trošku dražší, ale na druhou cenu pivo za 150 rublů, je na Rusko velmi dobrá cena. Obával jsem se cen, ale nic strašného to nebylo. Normální ruské ceny. Myslím, že např. v Česku by ty ceny byly ještě vyšší.

Samotné pocity ze Soči mám velmi dobré. Může to být olympiádou, na kterou se všichni připravovali. Ale myslím si, že i teď to v Soči bude velmi dobré. Město čisté, veřejná doprava dobře fungující. Moře, kolonády, moc a moc zeleně. No určitě bych vám doporučil našetřit a udělat si zde dovolenou. Myslím, že je to lepší než Bulharsko a podobná „česká“ letoviska.

 

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
  1. Mirka

    Dík za články, v úterý letíme :-) Soči a okolí, nějaké treky Kavkaz a ještě jednodenní výlet do Abchazie. A nakonec 3 dny v Moskvě. Tak jen doufám, že ještě užijeme i pláž a moře.

  2. Tak to Vám závidím. :-) V Soči pozor na nový zákon, měl by tam už oficiálně platit. A to, že se pláže ve 20 nebo 21 zavírají. :-(

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!