Olympijské Soči – Den druhý

Poslední aktualizace: 26. února 2014 | Autor: Michal Pavelka

Olympijské Soči – Den první

Na druhý den mé „expedice“ do Soči byl naplánován poznávací výlet do centra olympijských her, na místo, kde se nekoná jediná sportovní událost – město Soči.

Když jsem ráno šel na autobus, nečekal jsem, že do Soči pojedu tak dlouho. Tudiž jsem sedl na autobus, zaplatil 70 rublů (málem jsem sebou sekl, když jsem to uslyšel) a sedl si a jel. Skoro po hodině a půl jízdy vystupuji u hlavního nádraží v Soči. Odsud se vydám po svých.

Hlavní nádraží Soči

Hlavní nádraží Soči

Od místních dobrovolnic jsem dostal mapu, asi poznaly, jak nevím kam jít. Ale mapa se hodí, tak se vydávám městem k přístavu. Slunce pálí, nepochopím jak ti lidi můžou mít zimní oblečení!

P1030916

Ne to se vám nezdá, teploměr vážně ukazuje 25 stupňů!!!

Ulicí se dostávám k řece, která se kupodivu jmenuje Soči. Po nábřeží vede takový parčík až k mezinárodnímu přístavu. Celé město je obsypáno turisty, na každém rohu potkáváte převážně Rusy. Ale už je tu i více zahraničních hostů.

Tady začíná hlavní život Soči. Nábřeží je přímo obsypáno hospůdkami, obchůdky, pláž vedle pláže. Nedovedu si představit, jak to vypadá v létě, když teď je tu hlava na hlavě. Nejdřív než se vydám po nábřeží dál, zastavím se v parčíku u olympijských hodin. Celý park krásně upraven, palmy všude kam se podíváš.

Vydávám se po nábřeží, zkoumám obchůdky, koukám, jak už se někteří odvážlivci koupou, druzí pijí pivko. Tak ubíhá cesta, až dojdu k velké budově, kde píšou česká restaurace. To se musí vyzkoušet, takže tam hned zapadnu…

V této hospodě mají dobrý fígl. Nejdřív tam pivo dělí  podle úrovně strávníka. To znamená pivo pro začátečníka (0,3), pivo pro normálního uživatele (0,5) a pivo pro profíka (1,0). A proto, aby lidi vypili více, postaví před vás přesýpací hodiny, abyste věděli, za jak dlouho to vypít. Když budete pít rychlostí těchto hodin, nevím jak dlouho tam vydržíte. :-)

Pivo prý vaří nějaký Čech přímo ve sklepě, kam se můžete kdykoliv zdarma podívat. Trošku dražší je to, ale je to v Soči a české pivo, to někde musí být vidět.

Vydávám se dál a docházím nakonec hlavního nábřeží. Odsud vyjdu ohromný kopec a okolo cirkusu mířím na autobusovou zastávku, abych se mohl vydat na hlavní bod dnešního programu, a to sice na zápas ČR-Švédsko.

Jedu olympijským autobusem, který je stejně jako vlak zadarmo. Hodina jízdy a už vystupujeme u olympijského parku.

Před olympijským parkem

Před olympijským parkem

Opět přes důkladnou kontrolu se dostávám dovnitř. Poprvé se rozhlédnu – no slušnými slovy můžu říct, hodně moc lidí, a hodně moc obrovské!

Najít tady záchody bylo hodně těžké a napínavé. Ale nakonec se podařilo, takže můžu jít zkoumat celý park. Na posilnění si dám pivo a svačinku, dokonce u malých pivních stánků se dá platit kartou! Nádhera.

Kam vedou mé první kroky, samozřejmě k ohni!

P1030986

Rychle se ještě rozhlédnu kolem a vydám se zpět ke vchodu. Už tam začínají zajímavé expozice. Představení oblastí Ruska, nebo pavilony sponzorů (např. Роснефть, Мегафон), lidé se měli kde zabavit.

Pomalu to tady všechno prozkoumám a blíží se začátek utkání. Vydám se přes barevné mosty přímo k ohni. Pozdravím tam první Čechy, které za celý den vidím a přidám se k nim. Taky milovníci piva, takže bez problému. Po cestě se dozvídám, že jeden z nich je všem známý Fantomas, který nechybí na žádné akci! Ještě byl bez masky, a ani nevím jestli se mu nakonec v hale podařilo masku nasadit?? Kdo sledoval hokej ČR-Švédsko? Byl tam???

Pomalu jsme došli k ohni, udělali pár fotek а společně vyrážíme na utkání do Bolšoj areny.

Cestou diskutujeme, jestli tam bude pivo. Jelikož už jsem v Rusku trochu déle, tak vím, že v Moskvě pivo na hokeji není, takže jsem ani moc nepočítal, že by bylo tady. Má domněnka se potvrdila, pito nepovažuji za pivo.

Tak jsem si v hale našel své místo. Za bránou ale výhled dobrý. Ještě nezačalo ani rozbruslení, ale co. Já si počkám.

Stručná prohlídka arény

Celé utkání panuje skvělá atmosféra. Obíhají mexické vlny. Celá aréna fandí našim. Ale co už, výsledek znáte sami. Ale stálo to za to! No, hokej skončil, je na čase vyrazit opět dál.

P1040020

Už chvíli po utkání si na střeše Bolšoj můžeme přečíst dnešní výsledek.

Já se vydávám na kompletní prohlídku sportovišť. Pěkně obejdu celé kolečko kolem ohně.

Stále nechápu do teď, proč už po hokeji byly všechny stánky zavřené. Myslím, že hladovců jako já tady bylo z těch dvanácti tisíc lidí více. No, škoda.

Vydávám se v davu na vlak, cestu do Adlera stojím, nebyla šance na sezení. Naštěstí to jede chvilku, takže neumřeš.

Domů se jako vždy dostávám maršrutkou, sice ještě později než včera, ale to vůbec nevadí.

Na čtvrtek je naplánována koupel v moři a závod klasicky žen na 10 km.

Galerie ze středy

Video ze Soči

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
Zatím bohužel bez komentáře - pokud máš k článku co říct, napiš!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!