Muzeum tradičních ruských nápojů OČAKOVO

Poslední aktualizace: 26. prosince 2013 | Autor: Michal Pavelka

1226250582_downhouse.info_7

Společnost OČAKOVO je největší ruskou společností, která není financována zahraničním kapitálem.

OČAKOVO

OČAKOVO

 

Historie pivního závodu a muzea OČAKOVO

Samotný závod vznikl v roce 1978. Narozeniny jsou oslavovány 18. prosince. První značky, které zde byly vyrobeny, jsou Moskevské (Московское) pivo, Stoličnoe (Столичное)  a Ječný klas (Ячменный колос).

Závod vznikl hlavně kvůli olympiádě, která se v Moskvě konala v roce 1980. A to z toho důvodu, aby světu ukázali jaké dobré pivo a kvas mají. V této době se na ruském trhu objevila Fanta a Pepsi.

V roce 1981 OČAKOVO otvírá vlastní úpravnu vody, kde se voda filtruje a změkčuje.

1985 a Michal Gorbačov vystupuje proti alkoholu. Po celém Rusku se zavírají obchody s alkoholem a propaguje se minerální voda, která má být hlavním nápojem i na svatbách. OČAKOVO se stává jedním z největších výrobců minerální vody, na výrobu které používá vlastní vodu a vodu dováženou až z Kavkazu.

V roce 1993 po pěrestrojce se z OČAKOVA stává akciová společnost. Krátce na to, je v roce 1994 opět povoleno vyrábět vodku, a OČAKOVO nezůstává stranou.

V roce 1994 je pivo poprvé natočeno do plastové lahve. Je to vůbec první pivo na světě v plastu. Ale OČAKOVO se nebojí experimentů a ještě tentýž rok je možné koupit pivo v plechovce.

Ruským spotřebitelům se tak zalíbilo pivo v plastu, že OČAKOVO do plastu dává vše. Pivo, kvas, limonádu, vodku a dokonce i víno. V 1996 roce postavili druhou linku a v 1997 třetí linku na plnění plastových lahví.

Od roku 1997 začíná OČAKOVO svoji produkci exportovat do světa. První smlouvu podepsali z Malajsií, kam se začalo vyvážet pivo Stoličnoe.

Na přání spotřebitelů se v roce 1998 začal vyrábět tmavý kvas. A ještě v tomto roce proběhla kompletní rekonstrukce. Kdy bylo veškeré zařízení vyměněné za nové.

Současné vybavení

Současné vybavení

 

V roce 2000 OČAKOVO expanduje do Krasnodarského kraje a v Krasnodaru otvírá pobočku. Nejdříve se zde vyrábí pouze nealkoholické nápoje, ale už po roce i pivo. A v roce 2003  druhá filiálka v Penze.

Nefiltrované pivo se v Moskvě začíná vyrábět v roce 2005 a těší se velkému zájmu.

V roce 2007 byla otevřena zatím poslední filiálka OČAKOVO ve městě Tjumeň.

V Gornom se v roce 2009 otevírají pivní lázně.

 

Současnost OČAKOVA

18. prosince firma oslavila 35 let fungování.

Dneska je podnik OČAKOVO lídrem trhnu přírodních nápojů a koktejlů. Celková produkce všech závodů (Moskva, Ťjumeň, Krasnodar, Penza) je 2600 milionů litrů nápojů za rok.

Firma produkuje pivo, kvas, nealkoholické nápoje, nápoje s nízkým obsahem alkoholu (koktejly), pitnou a minerální vodu, víno, vodku, likéry.

Všechny filiálky jsou vybaveny nejnovějším zařízením a jsou dodržovány přísná hygienická pravidla.

Současné vybavení :-)

Současné vybavení :-)

 

Muzeum tradičních ruských nápojů OČAKOVO

Muzeum se nachází v areálu pivovaru. U brány nasednete do autobusu, který Vás asi 400 metrů převeze po areálu k místu, kde začíná exkurze. V autobuse se dozvíme, že pivovar zaujímá rozlohu 1500 m2.

Autobus OČAKOVO

Autobus OČAKOVO

Potom co všichni vyskáčou z autobusu, už průvodkyně povídá. O tanku a zbraních, které pivovar dostal od Ministerstva obrany na obranu závodu a piva.

Dar Ministerstva obrany

Dar Ministerstva obrany

Otočíme se a už si prohlížíme staré vybavení. Velký sud a další důležité nástroje na výrobu nám tak drahého moku.

Stroje a vybavení

Stroje a vybavení

Soudek, bohužel prázdný.

Soudek, bohužel prázdný.

Teď už stoupáme do 4. patra. Tam dostaneme bílé pláště a návleky. Fotit se může všude, to znamená i ve výrobě. Což je potěšující zpráva.

Takhle krásně vymóděny vyrážíme do výrobny. Zde pracuje vše automaticky. Řízeno je to z řídící kanceláře. Proto tu kromě nás nikdo jiný není.

P1030164 P1030166 P1030171 P1030172

 

Tady se chvíli zastavíme. Dozvíme se vše důležité o výrobě piva. Chmel berou ten nejlepší na světě, to znamená Žatecký. A ochutnáme kvas.

Ochutnávka

Ochutnávka

Míříme dál. Na chodbě ve vitrínách se dozvíme něco o historii. Obaly, etikety, dárky od zákazníků.

Obaly

Obaly

Výrobky pro mládež

Výrobky pro mládež

Etikety a nádoby

Etikety a nádoby

Z této chodby se vydáváme o patro níže. Všude je cítit droždí, takže je jasné, kam se blížíme. Nazval bych to drožďárnou.

Drožďárna

Drožďárna

P1030181

Droždírna

Droždírna

 

Odsud se vydáváme na to nejdůležitější. A to je degustace. V místním baru dostaneme ochutnávku 6 druhů produkce. Pivo světlé, pivo tmavé, kvas. Od všeho něco.

Bar

Bar

Zde je kromě baru ještě koutek, kde je spoustu starodávného náčiní, které muzeu věnovali různí sedláci. Díky kterým se dostával chmel a další různé suroviny.

Starověké zařízení

Starověké zařízení

Piva Vám natočí i více do skleničky. Můžete tu v klidu posedět.

Nakonec na zdi visí mnoho certifikátů a ocenění.

Ocenění

Ocenění

Na závěr exkurze dostaneme magnetku a diplom, že jsme se seznámili s výrobou piva.

 

Jak se dostat do Muzea tradičních ruských nápojů OČAKOVO

Cesta sem je vcelku složitá. Jelikož se muzeum nachází nedaleko hlavního silničního uzlu MKAD, chce se to obrnit trpělivostí. Hned u muzea je autobusová zastávka Пищекомбинат.

Na exkurze je potřeba objednat se předem. Potom co vyplníte přihlášku, se s Vámi spojí zástupce muzea a vše domluví.

Všechny důležité informace můžete najít na oficiálním webu muzea.

 

Naposled chci všem vřele doporučit návštěvu tohoto muzea. Vládne zde zcela profesionální přístup průvodců. Vždy s radostí odpovídají na všetečné dotazy návštěvníků. 

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
Zatím bohužel bez komentáře - pokud máš k článku co říct, napiš!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!