Muzeum Moskevského metra

Poslední aktualizace: 5. února 2016 | Autor: Michal Pavelka

Proč se v Moskvě rozhodli postavit metro? Jak ho stavěli? Jak fungovalo město ve válečných letech? Čím se odlišují současné vlaky od starých? Jak pracuje eskalátor? Jaká stanice je nejhezčí? Proč se vlaky nesrazí? Proč je na stanicích v zimě teplo a v létě chládek? Používají se v metru počítače? Kdo pomůže cestujícímu, který neví jak se dostat do potřebné stanice?

Přesně na tyto a mnohé další dotazy odpovídá ve svých expozicích Muzeum Moskevského metra.

Muzeum Moskevského metra

Muzeum Moskevského metra

Historie Muzea Moskevského metra

První myšlenka založení muzea padla hned po otevření první části muzea. Muzeum bylo založeno v roce 1967 za přispění veteránů moskevského metra a za aktivní podpory zástupkyně ředitele Moskevského metra Zinandy Trojcké.

Základy první expozice byly dokumenty zachované pracovníky metra. Hlavně hovořily o lidech metra. Postupně se fond  a expozice muzea rozšiřovaly. Dnes expozice seznamují návštěvníky i s historií stále rozvíjející se techniky zajišťující bezpečnost, kulturu a pohodlí pasažérů. Tomu nahrávají současné modely různých technických systémů.

V dnešní době si nikdo nemůže představit Moskvu bez metra, které se stalo ne pouze památkou, ale i základním dopravním prostředkem, který má podíl na 57% přepravy.

Fond a expozice muzea se skládaly po špetkách. Silně zaujatí nadšenci se ponořili do hledání budoucích exponátů: dokumenty, fotografie, modely různorodé techniky a tak dále. Používali materiály Úřadu metra, fondy Národního archivu, Národní knihovny V. I. Lenina a také různorodé zařízení vzaté z provozu. Mnohé dokumenty a předměty byly do muzea darovány.

Současnost muzea

Každý rok navštíví muzeum okolo 9000 lidí. Více jak polovina z nich jsou žáci a studenti. Tak to vypadá ve většině technických muzeích. Pro mladé lidi je návštěva muzea metra první bližší poznání ne pouze s největším dopravním systémem Ruska, ale i s mnoho profesí metra. Někteří návštěvníci jsou stálými hosty expozice a malá část z nich se stává i zaměstnanci metra.

Muzeum má otevřeno úterý až pátek 9 -16:30. V sobotu od 10 do 16:30. Poslední úterý každého měsíce je zavřeno.

Vchod je bezplatný! 

Muzeum najdeme na adrese Хамовнический вал, дом 36. Stanice metra Спортивная  na červené linii metra. Z metra východ ke sportovnímu komplexu Lužniky, za turnikety vpravo, modrá nenápadná cedule.

Galerie

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , , , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
 1. Anna Nováková

  Dobrý den,
  Moskevské metro je nádherné, ale pochybuji, že se v Česku může někdo pochlubit tím jako já
  a to je, že metro stavěl můj otec (Bernard Coufal) a strýc (František Lorenz).
  Můj otec obdržel dvě vyznamenání „udarniku pochoda im.Kaganoviča “ –to byl dán do provozu
  první jedenáctikilometrový úsek metra (r.1935)

 2. roubicek david

  Zdravim, zajimam se o dopravu ve svete.mam prosbu,da se neco sehnat no sovetskem metru?roubicek

 3. Zdravím,

  na wikipedii české něco můžete najít. Docela podrobný článek, koukněte tam. ;-)

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!