Leninovo mauzoleum

Poslední aktualizace: 24. května 2014 | Autor: Michal Pavelka

Leninovo mauzoleum se nachází v Moskvě. Hrobka Lenina stojí na Rudém náměstí uprostřed náměstí u Kremelské zdi.

Mauzoleum je jako nedobytná tvrz. Nikdy nevíte jestli bude otevřeno, protože se vůbec neřídí otevíracími hodinami. Možná je to v letních měsících, kdy je problém s udržením teploty, ale kdo ví. Přeji pevné nervy.

Mauzelum

Mauzelum

 

Historie mauzolea

Lenin zemřel 21. ledna 1924. Už 23. ledna v noci byl Alexej Sušin pověřen, aby do tří dnů navrhl hrobku. 26. ledna se rozhodlo o umístění hrobky na Rudé náměstí a do 27. ledna 1924 vzniklo u Kremelské zdi dřevěné mauzoleum.

Během měsíce a půl otevřenou rakev zhlédlo 100 00 lidí. V roce 1929 se začala stavět současná budova za použití mramoru a žuly. Rok na to mauzoleum stálo na dnešním místě. Během let 1924 – 1972 zhlédlo tělo 10 000 000 lidí.

V roce 1973 byl vyměněn starý sarkofág za nový.

Současnost

V současnosti je Leninovo mauzoleum volně přístupné. Žádný oficiální vstup se neplatí, ale protože do hrobky nesmíte jít s žádnými věcmi, zaplatíte za použití úschovny, která se nachází kousek od prohlídky.

Věřte mi, že vážně nepronesete nic kromě peněženky, dokladů a klíčů. Fotoaparát ani mobilní telefon vám dovnitř nedovolí. U vstupu musíte projít důkladnou kontrolou přes typický rám.

Otevřeno je denně (kromě pátků) od 10 do 13. Ale pozor na dlouhé fronty turistů (radím přivstat si a čekat už před desátou). 

U hrobky kromě hlídacích policistů stojí čestná stráž. V hrobce je temno, osvícen je pouze samotný Lenin.

Stále se spekuluje o skutečnosti těla. Je mnoho názorů, že je to už pouze figurína z vosku, ale to Ruská vláda absolutně popírá. Takže se zatím nikdo z nás nedoví, jak je to ve skutečnosti.

Ale podle mého stojí za to se tam aspoň jednou podívat.

Nejbližší stanice metra u Rudého náměstí je buď zastávka Ochotnyj rad nebo Náměstí revoluce.

 

Galerie

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
 1. Vlad

  Dobry den, neda se ta straz nejak uplatit? Chtel bych se vyfotit s Leninem.

 2. Zdravím Vás, to by jste musel mít asi hodně tučné konto. Co si tak pamatuji tak u prohlídky jsou 3, a v samotném mauzoleu jich je okolo pěti. :-D Plus to chce vysokou znalost ruštiny. :-) Ale jestli se Vám to podaří, dejte vědět. ;-)

 3. Aneta

  Michale, velké díky za tyto webovky, na které jsem náhodně narazila.
  Na jaro se chystáme na 6 dnů do Moskvy a tak trošku mám obavy co a kam dříve, abychom vše zvládli. Dostali jsme nápad, že bychom se podívali jeden den do Petrohradu, s cílem se podívat na Auroru a projít Něvský prospekt. Byl bys tak hodný a poradil nám vlakové spojení z Moskvy ? Díky moc !!!!!

 4. Pavla

  Dobrý den.
  Prosím poraďte mi.
  Manžel má sen se jed mou dostat za Leninem do Moskvy.
  Poraďte jak a za kolik..myslim Tím co nejlevněji se tam dostat..děkuji moc..Moc mi na tom záleží. Děkuji.

 5. Dobrý den, napíšu Vám na poštu.

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!