Krym už patří Rusku

Poslední aktualizace: 19. března 2014 | Autor: Michal Pavelka

Taky už máte dost čtení o Krymu, Rusku, Evropské unii a USA? Tak to vás asi moc nepotěším, ještě nějaký čas se toho asi nezbavíme. Novináře ze všech stran to totiž strašně zajímá a takové lukrativní téma, ačkoliv tomu vůbec nerozumí, si přece nemůžou nechat ujít! Ještě by je zaměstnavatel vyhodil a co potom? Radši napíšeme nějaký vymyšlený, ničím nepodložený blud, ale hlavně to musí kritizovat minimálně Rusko, ale hlavně Putina! Třeba dostane i přidáno.

Hodně tomu přidává i ukrajinská strana, která skoro každý den vydává prohlášení naprosto vycucaná z prstu. Ale co, pošpinit Rusko musíme, přece nejsme špatní my, co jsme si na Majdanu stříleli do lidí. Nakrmili jsme je, tak teď můžeme…

Nebudu tu radši kritizovat postupy USA, či Evropské unie. Jen by si ti chytří kluci mohli uvědomit, že oni přeci jen to Rusko taky potřebují. 400 milionů eur, to nejsou zanedbatelné investice, které Rusko každoročně investuje na území Evropské unie. Čím dříve si uvědomí, že sankce neprospějí nikomu a ničemu, tím lépe i pro nás normální smrtelníky. Taky může přijít další krize, kterou už nemusí každý rozdýchat.

Největší škoda je, že vůbec Krym, kdy Ukrajině patřil. Kdyby pan Chruščov, Ukrajinec, jen tak nerozhazoval dárky, nemuselo se dnes nic takového řešit. Rusko si tvrdě vydobylo Krym v hodně krvavé Krymské válce. Odjakživa tam žijí převážně Rusové, tak proč to gesto před 60 lety?

Pondělní referendum nám ukázalo, že Krym je stále pouze ruský. 96% je snad jasný ukazatel, co chce lid. Všichni všude mávají demokracií, ale potom nechtějí přijmout výsledky? Tak to si páni vládci trošku protiřečí.

Na závěr bych dodal takovou perlu, nebo snad symbol? Osud? Nebo jak si vysvětlit, že Krym je zpět prohlášen za ruský v den, kdy pravoslavní křesťané slaví památku arcibiskupa Luky Krymského???

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
 1. Petr

  Na tohle nemohu nereagovat…
  1. Odkud čerpáš informace Ty? Předpokládám, že z ruského a českého tisku. Věříš tomu, co se píše v ruském?
  2. Krym není ruský. Nejdřív tam byli Taurové, pak Ostrogotský, Hunský, Tatarský, Osmanský… všechno, jen ne ruský. Ti ho zabrali (jak mají ve zvyku) v roce 1783 a připojili k Rusku. Konkrétně Kateřina Veliká. V roce 1944 byli Stalinem všichni původní obyvatelé vyhnáni, většinou do Střední Asie. Takže vzrostl podíl ruského obyvatelstva. (…) V roce 1997 už byl Krym ukrajinský, ale UK pronajali na 20 let zdejší důležitou námořní základnu Rusům. Ti zde poté opět důrazně zvyšovali podíl ruského obyvatelstva. Přistěhovali tam vojáky, jejich rodiny, rozdávali ruské občanky… samozřejmě s cílem dosáhnout významného podílu ruského obyvatelstva. Asi nemusím říkat, že Krym je klíčový strategický bod.
  3. To současně vysvětluje, proč byly výsledky referenda tak významné. A bylo nezávislé? Dohled nad volbama dělal třeba jeden poslanec od toho… Okamury. Ukázalo se, že ho pozvala a výlet mu platila nějaká silně pochybná organizace, za níž sstoí nějakej ultrapravicovej aktivista. Kterej bojuje za to, že západní svět je zlej atd. Ten politik od Okamury samozřejmě nic pochybného neviděl…. a to mu klidně věřím, já bych ho taky poslal tam, kde to bude v pořádku.
  4. Demokracie? Nechtějí přijmout výsledky? Je demokracie to, že vyšleš armádu do cizího suverénního státu?
  5. Až přijdou Rusáci „bránit svý obyvatele v Karlových Varech“, a jakože jsme je tu už jednou měli, budeš alespoň naštvaný, nebo budeš stát v první řadě v pozoru a pět ruskou hymnu?

  Já jen doufám, že velmi výrazně přehodnotí imigrační politiku vůči Rusákům. Když si Putin vyhrazuje právo bránit svý občany v zahraničí a klidně tu zemi obsadí… tak nevidím důvod je tady mít. Všem Rusům, kteří nemají alespoň stejný ekonomický přínos pro ČR jako průměrný Čech (pro začátek), bych okamžitě zrušil povolení k pobytu a poslal je první linkou Aeroflotu na Šeremeťjevo. Stejně tak očekávám, že se smete ze stolu ten projekt liberalizace víz Rusko/EU.

  Tak a pojď, utluč mě argumentama! ;)

 2. Čekal jsem to. Já tě ničím utloukat nebudu. Je to věc názoru. Jen se ohrazovat kecy Karlovy Vary a podobně mi přijde trošku zcestné.
  Jasně, zakažte vjezd Rusů do EU, oni tam vůbec neutrácejí pro nás důležité peníze. A pro ČR je to důležitý příjem, ale však ČR nepotřebuje peníze, my radši zkrouhneme cokoliv jiného…

 3. Petr

  No… věc názoru podle mne je třeba „fandím Spartě vs. fandím Slávii“.
  Zcestné? Vsadíme se, že Rusáci třeba do 5 let zaberou východ Ukrajiny? A za 10 – 15 let další? A pak další?
  Píšu – „zrušit povolení k pobytu Rusům, který nemají alespoň stejný ekonomický přínos, jako Češi“. To znamená, že když je tu nějaký Rus, co někde pracuje načerno za minimální mzdu, ten přínos je minimální.
  A zavedení víz se nerovná zákaz vjezdu, jen nástroj, jak mít pod kontrolou, kolik si jich sem pustíš.

 4. Víza jsou stále v provozu, tak jaképak zavedení něčeho, co už existuje?????????? V ČR pracují převážně Ukrajinci, Rusy najdeš těžko…. Vážně si myslíš, že pracující Čech má stejný finanční přínos jako Rus co přijede na 14 dní na dovolenou………..

 5. Petr

  Mluvím o liberalizaci víz EU/Rusko – liberalizace víz znamená zrušení víz. Pracovalo se totiž na tom, že by Rusové při cestách do EU nemuseli žádat o víza. A to se zrušilo.

  Těžko? Je jich tu přes 16 000 (http://www.czso.cz/csu/cizinci.nsf/t/67002FB406/$File/11180635.pdf), Ukrajinců 68 950. Že tu pracují převážně UA je pravda, že tu najdeš Rusy těžko pravda není. Viz. PDF – navíc má počet Rusů v ČR rostoucí trend.

  Navíc, z těch 16 000 je 3 931 Rusů hlášeno na Úřadě práce (http://www.czso.cz/csu/2013edicniplan.nsf/t/2E003D95D0/$File/141413_t3-14.pdf).

  Píšu „zrušil povolení k pobytu“ – z toho vyplývá, že mluvím o Rusech, co jsou v ČR trvale.

 6. Západní zadky si vždycky něco najdou. :-) Takže nebudu ztrácet čas debatou, která k ničemu nevede…

 7. Denis

  Nebudu psat o 1,2,3 a 4, bude to dost dlouho, ale 5 je velmi divny, proste spekulace a podnecovani, na zaklade spatnych faktu a logiky.
  V Karlovych Varech jenom 3.6% ruske narodnosi, ostatni jsou touristi a nebydli tam trvale. To co jste slysel rustinu vsude v KV, neznamena, ze jejich tam obrovsky podil, ale to take neni hlavna vec. Predevsim Rusove tam imigranti (ta mala skupina 3.6%), neni narodnost CR, je to proste jejich rozhodnuti a vyber, to znamena, ze nikdo nemuze „osvobodit“, zadny Putin. Situace nema nic spolecneho s krymskou.

  Co se tyce prinosu, take spocitate nejak divne. Vetsinou Rusove maji vlastni penizy – zakladne investice, nebo trvale z Ruska, a zivi s toho, to znamena, ze nemuzete to videt v nejakem .PDF na strankach, ale hodne kupujou byty, a utrace sve penizy. Je to prinos pro CR. Dan taky, alespon protoze v dnesne dobe je to podminka pro udeleni pobytu.

  Co se tyce prace, ano, nekdo pracuje samozrejme, ale v srovnani z ostatnimi malo, vetsinou nejaky bussines, nebo nic, to znamena, ze neberou prace, naopak kupujou zbozi. Prace neni hlavna vec pro lidi ktery zadaji o pobuty v CR. Take nezapomente, ze na Urade prace budou mit evidence lidi ktery pracujou ve vlastni spolecnosti.
  V Moskve nezamestnanost je ~1%, a prumerny plat priblizne stejny jako v CR ~ 30 000 korun, vetsinou neni problem najit prace za 1000 dolaru.
  Kterou prace, a za kolik korun cizinec muze dostat v KV?

  V dnesne dobe ekonomicka situace (posledni 5-7 let) neni duvod pro lide z Ruska. Proste maji radi CR, kvuli prostredi, kulture, klidu, moznosti cestovat v EU atd. a za to mohou zaplatit. Tank a Putin neprijede kvuli tomu, ze nekolik tisic obcanu vybiraji emigrace, nebo dlouhodoby zajem o bydliste v zahranici.

 8. petr

  Ty Karlovy Vary jsem zmínil, protože jsou známé jako oblíbená destinace Rusů v ČR… můžu uvést jiné příklady:
  – Estonsko a Lotyšsko – Rusů je tam cca 25 %
  – Gagauzsko a Podněstří v Moldávii – tam je ten podíl Rusů ještě vyšší.

  A opačně – jak by se Putin tvářil, kdyby Číňani obsadili… teda přišli ochránit svý obyvatele na ruském Dálném Východě? Etnických Rusů tam obývá, zatímco Číňanů je tam rok od roku více (http://thediplomat.com/2010/02/chinas-russian-invasion/). Akceptoval by Putin fakt, kdyby Číňani přijeli chránit své obyvatele?

  Kupují byty – to je přesně ono. Takže založí rodinu apod. a do budoucna bude podíl ruského obyvatelstva růst. Aby bylo jasno, nemám nic proti cizincům. Spíše naopak. Ale když mám s nějakým národem negativní zkušenosti, vezmu si z toho do budoucna ponaučení. Když by tam ty byty neměli Rusové, tak je budou mít Češi a budou platit stejné daně.

  K té nezaměstnanosti – v Česku byla před rokem 1989 také nezaměstnanost <1 %. Umělá. Kdo nechtěl, tak prostě nepracoval. Jinak Moskva je samozřejmě stát ve státě, jak to u hlavních měst bývá. Průměrná mzda v Moskvě je dokonce 1 800 USD, nicméně je to taky město s nejvyššími náklady na život na světě. Ale to už je off-topic. ;-)

  No že nepřijede - já si tak úplně jistý nejsem. Nemohu věřit někomu, kdo se vůči nám zachoval tak, jak se zachoval. (Tím myslím politické spektrum, NIKOLIV obyčejné obyvatele.)

 9. Denis

  Hlavne vedet rozdil mezi, EST, LT a dalsi, a CR. Znovu musim rist, ze KV nema nic spolecneho z Ruskem, preklady, co jste rekl, ma uplne jinou vec. Jsou byvaly casti Ruska, samozrejme lide ruske narodnosti jsou proste normalni narodnost jejich noveho statu, stejne jako v Ceske Republice budou Slovaci.

  Gagauzsko a Podněstří v Moldávii – je dobry priklad, neco stejne jako Krym, ale takovych prekladu najdete nekolik, jako Nahorni Karabach, i kdyz nejsou rusove, trvale maji konflikty, kvuli tomu, ze podle jejich nazoru museli dostat nezavislost, nejsou zadny Azerbajdzan. A proto meli valku a stale konflikt existuje, Azerbajdzan nema tam reseni a kontrolu. Ty konflikty neni „ruska“ vec. (priblizne stejna situace v Cecensku, pokud chcete abych to rekl)

  Rikate o Cine, tak to je jasny priklad jako Karlovy Vary, samozrejme ne, protoze jsou jenom imigranti a musi respektovat novy domov. Imigranti z Ruska take musi respektovat zajmy Ceska.

  Muzu rict, ze v dnesne dobe neni problem najit prace v Moskve, tak asi verim, ze nezamestnanost je 1%. Samozrejme Moskva neco vyjemecne, ale take nemuzu rict, ze tezko najit prace v jinem meste za nejakych 300-500 dolaru, nekde v obchode na pokladne. Je to proste stejny plat ktery maji tady na pokladne. Take kdyz chlovek chce neco vic, snazy najit prace v Moskve, Petrohradu, Sibire (nekde vice, nez v Moskve) atd.
  Emigrace neni levna vec take, jak rikam vetsinou to nejde o prace, hlavne duvod, ze lide chteji byt tady, v CR, a potom snazi najit moznosti jakym zpusobem. Kdyz nemaji financni prostredky, abych meli moznost uspesni podnikat, nebo byt jako „rentier“, budou hledat nejakou prace. A ja si myslim, ze nemaji na to pravo, jenom moznost pokud existuje volne pracovni misto, protoze predevsim prace je pro obcany, jenom snazim vysvetlit jak to funguje.

  Problem je s tim, ze nova Studena valka je zacina. Bohuzel mezi obycejne obyvatele take, v televize nejaka propaganda, ktera podnecuje nenavist, tezko najit pravdu. Napriklad pan Kalousek rekl, ze tank prijede do Karlovych Var ze chvili, pokud nebudou sankce, a Ceska republika „nezaplati“ za nezavislost, jakoby lepsi zrusit obchod z Ruskem, a znicit vyvoz, nez obchodovat s Putinem. No, a co se deje dneska v Africe, Iraku, Srbsku a td, nikomu nevadi, s toho lide strach nemaji. Takovy strach nema smysl, protoze v zaklade ma spatne srovnani, abych nekdo vazne potreboval „zaplatit za nezavislost“.
  Krym je Kosovo, Quebec, Cecensko, Podnestri, Katalansko, Irsko, Karabach…imigranti nesedi jako priklad.

 10. Denis

  Co se tyce budoucnosti KV, tak to uz ma reseni, na pul – v dnesne dobe velmi tezko dostat prvni vizum pro dlouhodoby pobyt. Podle statistike, ukrainci a vietnamci odstehujou (nemaji moznost prodlouzit pobyt – mene moznosti najit prace a zaplatit dan, je to podminka. A znovu vizum uz prakticke nedostanou). Rusove a Kazasi stale trochu pristehujou, ma lepsi sance dostat vizum, ale podil neni obrovsky jako obcane EU, Ukrainci a Vietnamci.

  Statistika: http://aa.ecn.cz/img_upload/224c0704b7b7746e8a07df9a8b20c098/obr_1_2.jpg

  Ministerstvo Vnitra uz ma novy navrh zakona o pobytu cizincu, podminky budou jeste vic tvrdsi. Jenom vzdelane specialisty a investory, ktery opravdu maji milliony. Take chteji udelat vizum pro „gastarbeitery“, ktery nebudou mit moznost prodlouzit pobyt, abych ceske podnikatele meli nejaku pracovni silu v zemedelstvi a na stavbe.
  Tak problema uz asi ma reseni.

  No, a v KV vsude bude Rustina, neni protoze tam nejaky imigranti, hlavne protoze je popularni turisticka destinacija. A celkem Ceska republika je velmi popularni „obraz“ v Rusku.

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!