Kazaň – hlavní město Tatarstánu

Poslední aktualizace: 8. ledna 2014 | Autor: Michal Pavelka

Kazaň – milionové město na řece Volze.

Kazaňský kreml

Kazaňský kreml

Kazaň je jedním z největších měst v Rusku. Administrativní a kulturní centrum Tatarstánu.

Kazaň leží na soutoku řek Volhy a Kazaňky.

Město s 1 100 000 obyvatel se pyšní převážně Kazaňským kremlem.

Trošku z historie

Kazaň v době vlastní nezávislosti

Kazaň založili povolžští Bulhaři mezi 11. – 13. stoletím. Nejstarším nálezem na kazaňském území je česká mince, na které je vyobrazen svatý Václav, a pochází z 11. století. Vlastní mince se v Kazani razily od roku 1408. V této době se začal stavět Kazaňský kreml. V této době město prosperovalo díky tomu, že stálo  na cestě ze Skandinávie do dnešního Íránu. Vznikl zde bazar, který se stal centrem obchodu v celé oblasti. Po zničení Zlaté hordy v 15. století se zde pomalu formoval Kazaňský chanát, který bohatl. Jeho centrum – Kazaň velmi prosperovalo.  V roce 1487 se Rusové pokoušeli Kazaň dobýt, ale neúspěšně.

Kazaň v době ruského carství

Až Ivan Hrozný v polovině 16. století Kazaň  připojil k Rusku. Jmenovali správce – kníže Alexandr Gorbatyj Šujskij, v této době bylo mnoho Tatarů zabito, nebo násilně obráceno ke křesťanství, a nakonec je vystěhovali 50 km za město. V Kazani zbourali všechny mešity a paláce patřící Tatarům. V roce 1579 vypukl velký požár. Po něm byl obnoven Kazaňský chanát za pomoci samotných Rusů. Roku 1612 byla ale jeho nezávislost zrušena, a to ruským nacionalistou Kuzmou Mininem.

V době Petra Velikého, v roce 1708 byl Kazaňský chanát zrušen celý a přeměněn na gubernii.  Po jeho návštěvě se v Kazani začaly vyrábět lodě pro Kaspickou flotilu. V roce 1774 vypuklo povstání pohraničníků a rolníků, které vedl donský kozák Jemeljan Pugačov,  město bylo téměř zničeno. Za vlády Kateřiny Veliké bylo rychle obnoveno. Byl zde povolen islám, tím ale diskriminace Tatarů neskončila. Na začátku 19. století tak už na Kazaňské státní univerzitě mohli tisknout Korán a začal rozvoj města.

Ke sklonku 19. století se město stalo průmyslovým centrem středo-volžské oblasti, kam se stěhovali lidé za prací. Roku 1875 byla ve městě zřízena koňská dráha, kterou v roce 1899 nahradila elektrická tramvaj. Pravomoci Tatarů po revoluci v roce 1905 neustále rostly, Tataři získali kulturní autonomii a město se stalo jejich kulturním centrem. Začaly se objevovat první noviny v tatarštině a vzniklo tatarské divadlo.

Kazaň v době SSSR a současnosti

Po revoluci a občanské válce mezi lety 1917 a 1919 zde bolševická moc ustanovila Tatarskou autonomní sovětskou socialistickou republiku. Žilo zde asi 200 000 lidí, město bylo středem náboženských aktivit v celé oblasti. V rámci komunistického protináboženského boje tak byla uzavřena a zničena většina kostelů a mešit, stejně jako v celém SSSR. Během 2. světové války sem, jako i do jiných měst v Povolží a v okolí Uralu, byly přestěhovány závody na válečnou výrobu (výroba tanků a letadel). Město rychle rostlo; zatímco pětisettisícovou hranici překonalo až v 50. letech, o zhruba dalších třicet let později se Kazaň stává již městem milionovým. Na jeho okraji vyrostlo mnoho panelových sídlišť.

Po pádu sovětského impéria se v Kazani opět začala rozvíjet tatarská kultura, stavěly se nové mešity a kostely. Centrum města prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. V roce 2005 byla otevřena největší ruská mešita na kazaňském kremlu k výročí tisíciletí založení města; místní kreml je symbolem státnosti celého Tatarstánu. K tomuto výročí bylo též i otevřeno slavnostně nové metro.

Znak Kazaně

Znak Kazaně

 

Současnost Kazaně

V současnosti je Kazaň jedno z největších ruských měst. Rychle se rozvíjející město.

Lidem se tu naskýtá bohatý kulturní život. 7 hlavních divadel a další menší scény. Cirkus. Muzea.

V posledních letech se Kazaň rozvíjí i sportovně. Hokejový tým je účastník KHL. O fotbalistech můžeme slýchávat i ve slavné Lize mistrů. Ale to není vše. V roce 2013 se zde konala Univerziáda. V roce 2015 se zde uskuteční mistrovství světa vodních sportů a v roce 2018 se zde bude konat mistrovství světa ve fotbale.

Hlavní doménou je Kazaňský kreml s největší ruskou mešitou Qol-Şarif.

Ve městech narazíte na krásné staré budovy. Chrámy a kostely jsou samozřejmostí.

V Kazani je 34 muzeí. Zaujmout může muzeum historie Tatarstánu, muzeum islámu, muzeum vlastenecké války…

Metro Kazaně

Kazaňské metro bylo otevřeno 27. srpna 2005, kdy se oslavovalo tisíciletí Kazaně. Je to první metro postavené po rozpadu SSSR.

Metro má jednu linku a deset stanic. Jedna jízda stojí 16 rublů. V pokladně zakoupíte žeton, který vhodíte do turniketu.

 

Ostatní transport obstarávají v Kazani trolejbusy, autobusy a tramvaje. Zde je jízdné 19 rublů a platí se uvnitř prostředku. Vždy tam jezdí jeden „konjuktor“ a vybírá peníze.  Velké plus dávám místnímu MHD z důvodu toho, že na každém autobusu(trolejbusu, tramvaji) je vždy seznam stanic.

 

Prohlídka Kazaně

 

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
 1. Dalija

  Já jsem s Kazani. Chtěla bych vás poděkovat za povídku :) Kazaň očami cizinca- to je moc zajímavě!

 2. Zdravím do Kazaně!!! Tam bylo moc krásně. :-) Ukažte se v Moskvě a udělám Vám prohlídku. ;-)

 3. Vladimír

  V roce 1972 jsem strávil v Kazani skoro 6 měsíců v kurzu pro techniky počitačů řady EC. Ve městě tehdy byla velká fabrika na výpočetní techniku.
  Celkově dost hrozný zážitek. Docela by mě zajímalo,jak Kazaň vypadá dnes.
  Žádným fotkám nevěřím. Tehdy jsem tam viděl i žít lidi v zemljankách. A hlavně mnoho vodky…..

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!