GUM

Poslední aktualizace: 9. listopadu 2013 | Autor: Michal Pavelka

Hlavní obchodní dům, jak zní oficiální název. Samozřejmě jsem ho potřebně přeložil.

GUM

GUM

GUM se nachází přímo na Rudém náměstí.

Historie

Jakési první náznaky stavby GUMu se objevili v 17.století za vlády Kateřiny II. Stavět se mělo v renezančním stylu a stavbu měl vést  Džakomo Kvarengi. Po požáru v roce 1812 bylo vše jinak. Stavby se ujal Osil Bove.

Budova Horní obchodní řady, jak zněl původní název rychle chátrala. Už v roce 1869 se jednalo o opravě budovy, ale o tom vedení tehdejšího státu nechtělo ani slyšet.

V roce 1886 byla budova z důvodu jejího havarijního stavu zavřena. Lávky, které se nacházeli uvnitř byli vynošeny na Rudé náměstí.

V roce 1888 se podařilo založit Akciovou společnost Horních obchodní řad na Rudém náměstí v Moskvě. Díky tomuto kroku se mohlo začít s opravami. Ještě v roce 1888 byl vyhlášen konkurs, kterého se zúčastnilo 23 architektů.

Na jaře 1888 se začali bořit původní budovu a 21. května 1890 se oficiálně položil základní kámen nové budovy.

V roce 1891 zde současně pracovalo až 3 000 pracovníků.

2. prosince 1893 proběhlo slavnostní otevření nové budovy. Tato budova, která je na náměstí do současnosti, byla postavena po projektu Pomeranceva v pseudoruském stylu.

V letech 1934 – 1936 chtěli budovu zbourat a na jejím místě postavit Národní správu těžkého průmyslu. To se ale na štěstí nedokázalo realizovat.

V letech 1952 – 1953 budovu opravili a nově pojmenovali Z těchto let nese své nazvání GUM.

Současnost

Dnešní GUM není jen obchod, ve kterém se dá koupit naprosto vše. Je to celý blok, ve kterém se nachází lékárna, pobočka banky, květinářství… Je to architektonická památka. Je to komfortní zóna odpočinku s restauracemi a kavárnami. Umělecká galerie a místo, kde se koná mnoho kulturních událostí. Je to neoddělitelná část ruské historie.

V dnešním GUMu se nachází nespočet všelijakých butiků, krámků, kaváren, restaurací. Celá budova je krásná. Před Vánocemi krásně vyzdobená.

Obchody jsou drahé, ale za nakouknutí a procházky po obchodu nic nedáte. Pro nalákání ukázka interiéru.

Procházka po GUMu

 

Oficiální internetová stránka

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
Zatím bohužel bez komentáře - pokud máš k článku co říct, napiš!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!