Důležité dokumenty pro studium v Rusku

Poslední aktualizace: 21. února 2013 | Autor: Michal Pavelka

Rozhodl jsem se přidat i příspěvek, ve kterém Vás seznámím se všemi dokumenty, které jsou potřeba hned na začátku. Potom co Vás škola nominovala, odeslala dokumenty na MŠMT a to Vás následně vybralo na studijní pobyt. Vyzve Vás, abyste zařídili všechny potřebné dokumenty.

A to těch si teď povíme.

 1. V první řadě je to základní formulář, který se vyplňuje v angličtině a ruštině. Zde jsou základní údaje jako jméno, bydliště, požadovaná univerzita, … Pro ukázku Vám ukážu nevyplněný. NEW Application form   Na začátek formuláře se ještě přidává průkazová fotografie. :-)
 2. Za druhé je to životopis, ale aby to nebylo tak jednoduché tak životopis musí být v angličtině nebo ruštině. Životopis snad všichni zvládneme napsat, takže ten Vám ukazovat nebudu. :-P
 3. Dalším důležitým dokumentem je Plán studijního pobytu s uvedením studijního oboru a dvou preferovaných univerzit + semestr (zimní/letní). Možná někdo neví co to znamená a co to vše obnáší, a proto se pokusím to maličko vysvětlit. Plán studijního oboru znamená, že si najedete na webovky Vámi požadované univerzity (kdo už má nějaké zkušenosti s vyhledáváním důležitých informacích na ruském netu, určitě ví, že občas je to vážně obtížné, protože není neobvyklé se setkat s informacemi, které jsou např. pět let staré :-D ale pokud se Vám to stane, věřte, že jsou stále nejčerstvětšjí :-D ), kde si najdete jaké nabízejí obory, vyberete si a tam už potom jen si zapisujete předměty, které se Vám hodí nebo líbí. :-)  Přihazuji pár odkazu ruských univerzit :-) http://www.msu.ru MGU – Moskevská státní univerzita, http://www.spbu.ru – Petrohradská státní univerzita, http://www.novsu.ru – Novgorodská státní univerzita, http://www.vvsu.ru – Vladivostocká státní univerzita
  Jen pro přehled :-)
 4. Dalším dokladem je doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, to znamená maturitní vysvědčení, diplom, výuční list a vše tomu podobné :-) To není ale vše. Za prvé musí být doklad úředně ověřen  a za druhé to celé musí být přeložené do ruštiny nebo angličtiny. Možná se ptáte, kdo Vám takový doklad přeloží. Určitě jsou na to odborní překladatelé, kteří si ale můžou za jeden dokument říci i více jak 300 Kč, my máme na univerzitě naštěstí strašně hodnou doktorku, která má na překládání živnost, a mně jako studentovi to udělala pouze za 150 Kč. :-)
 5. Tuším, že pátým dokladem je seznam absolvovaných předmětů. To byl jeden z nejjednoduších dokladů, který jsem měl vyřešen skoro hned. :) Protože Vám ho vytisknou na studijním oddělení Vaší univerzity a to i v požadovaném anglickém znění :-P
 6. Za šesté je to potvrzení o zdravotním stavu. Tady jsem chtěl maličko ušetřit, tak jsem na to vyzrál jednoduše. Napsal jsem si ve wordu vlastní potvrzení, které jsem potom pouze nechal podepsat doktora. Samozřejmě doklad Vám dám k nahlédnutí :-) potvrzení
 7. Sedmým bodem požadavků bylo vyšetření na HIV, které musí být samozřejmě negativní :-D po dnešním výsledku jsem se i já dozvěděl, že jsem negativní, takže paráda :-D Ale pozor, musí to být s certifikátem, který Vám nevydají naprosto všude :-) Využil jsem proto jistoty a vyrazil na Zdravotní ústrav v Ostravě. Pobočky tohoto ústavu jsou po celé ČR :-) http://www.szu.cz  Toto vyšetření stojí „pouhých“ 650 Kč,- (550,- samotný odběr, 100, – vystavení certifikátu v ruském i anglickém jazyce).
 8. Posledním těžším bodem je opět ověřená kopie rodného listu. Viz. bod 7.

Nakonec už jen taková pouhá „legrácka“ a je vyhráno. :-)

Stačí jen si ofotit pas, který ale pozor musí platit ještě 1,5 roku po návratu. A skočit někam, kde Vás blejsknou a Vám budou potřeba 3 fotografie (samozřejmě dokladové) – já si pro jistotu nechal udělat osm fotek, protože moc dobře vím, že v Rusku jich budu taky pár potřebovat. :-)

Na závěr dodám, že všechny dokumenty o kterých jsem mluvil musí být ve třech provedení. ;-) Protože jedno zůstává v ČR na ministerstvu, a další dvě jdou do univerzit, které jste si vybrali. :-)  Všechny tyto záležitosti mi trvalo vyřídit během pěti dnů. :-) Chtělo to občas trpělivost (jako na poště, kde jsem čekal hodinu ve frontě :-D ), nebo sebrat odvahu a jít na test HIV (kde mi poprvé v životě brali krev :-D), ale nakonec se vše podařilo, a já můžu vše zaslat na ministerstvo.

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
 1. Petr Novák

  Vole, neříkej, že ti v životě nebrali krev… :D

 2. V úterý to bylo vážně po prvé :-D když nepočítám věk do pěti let…. to si nepamatuju :-) :-D

 3. Hynek Mirů

  Ahoj, měl bych zájem jet s tebou do Ruska.

 4. Ahoj, to mě sice těší ;-) Ale nejedu tam po vlastní ose. Jedu přes české ministerstvo a přes vysokou školu. ;-) Ale až budu přímo v Moskvě, rád uvítám jakoukoliv návštěvu. ;-)

 5. Aneta

  Ahoj, skvělý blog. Chci se zeptat, zda se ti tento rok studia v Rusku započítá?

 6. Děkuji za pochvalu. :-) Kdybych nebyl líný a po prvním semestru letěl do ČR na zkoušky, započítalo by se mi to. Ale chtěl jsem ušetřit peníze a radši cestovat více po Rusku, takže už před cestou jsem byl smířený s tím, že budu o rok prodlužovat. :-)

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!