Druhý měsíc v Moskvě

Poslední aktualizace: 22. prosince 2013 | Autor: Michal Pavelka

Druhý měsíc v Moskvě utekl jako voda.  Voda se tu střídá ze sněhem. Na toto roční období je mít pořádné boty, do kterých nepoteče. Jinak jsou denně nožky kvalitně prolité vodou hnědé barvy.

Čechy mají stále rádi

I po dvou měsících jsem stále přesvědčen, že nás tu mají rádi. 100x radši než Kavkazce a podobné typy lidí.

Ruské papírování

Tady nastal malý rozdíl. Už jsem dostal papír, oficiálně stvrzující mé studium tady, ale myslím si, že to bylo jen kvůli tomu, že už jsem potřeboval prodlužovat vízum.

Prodlužování víza to je taky na malé popovídání. Člověk potřebuje černobílou fotku. Okopírovat všechny dokumenty (pas, registrace, potvrzení studia, potvrzení o zaplacení 1000 rublů za vyřízení). S tím se dostaví do kanceláře a čeká než to tam všechno vypíšou. Pak udělá podpisy všeho a musí do další kanceláře. Tam to vše odevzdám a měsíc čekám. Takže je krásné chodit měsíc po Moskvě bez pasu, jen s papírem, že prodlužuji vízum. No proč ne.

Dalším zážitkem bylo už zmiňované navštívení místního zdravotnického zařízení. Tam to byl extrém. První návštěva. Nejdřív se jít zapsat. Tam baba vyplňuje x papírů, zaplatím. Podepíšu. Nějaká půl hodinka. U doktora jsem vyřízen za pět minut. Druhý den? Ještě horší! 3 hodiny jsem tam strávil. Z toho 10 minut na rentgenu a 5 minut u doktora. Zbytek běhání s papíry a čekání. Ale člověk si zvykne, a ani ho to nerozčiluje.

Metro a MHD

Zde žádný nový objev. Metro stále praská ve švech. Ale tento měsíc zvýšili počet vlaků. Takže toho jezdí ještě více, a lidí je snad také stále více. Ale neděle bývá dobrá. Člověk si i posedí.

První jízda autobusem! Jízdenku možno koupit přímo u řidiče. Jedna jízda stojí 25 rublů. Možné koupit i na 4 jízdy za 100 rublů. Dostanete lístek a v každé tramvaji, trolejbuse, autobuse je hned za řidičem turniket, kde musíte projít. Jsou i takové případy, že lidé prostě turniket podlezou a jedou zdarma. A řidič ani nehne brvou. :-D

Památky

Památky stále stojí. Lidi chodí, čekají. Jelikož stále čekám s návštěvy muzeí a vnitřních objektů na větší zimu, neposoudím jak to tam vypadá s návštěvností. Ale z parků pomalu ale jistě lidí ubývá. V mnoha parcích jsou udělané kluziště, takže to tu ožívá jinak. Dokonce jsem už potkal i lidi na běžkách. Takže proč ne.

Počasí

Počasí se mi tu zdá bláznivé jak u nás. Začátkem prosince byly mrazy až mínus dvacet. Nasněžilo a bylo dobře. Teď byla týden obleva, hodně to roztálo, všude byla voda, bláto, kaluže. Nic krásného. Co se týče teploty, měl jsem pocit, že bylo lépe v mínus deset, než když je na nule a fouká vám do obličeje. No hnus a to mám zimu rád. Teď zase nasněžilo a lidé běžkují.

Nový rok se blíží

Čím více se blíží hlavní ruský svátek – Nový rok, tím jsou ulice krásnější. Všude vyrůstají stromky, které jsou krásně ozdobené. Výzdoba ulic vrcholí. Už byly otevřeny i poslední jarmarky, kde můžete koupit vše.

 

Tímto bych uzavřel dvouměsíční žití v Moskvě. Stále je tu co k vidění, a budu zkoumat dál.

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
  1. Petr

    S tím turniketem mi to připomnělo, jak jsem v Moskvě v metru omylem prokopl turniket. Ten začal houkat a já jel načerno. :-D

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!