Chanty-Mansijsk

Poslední aktualizace: 27. června 2016 | Autor: Michal Pavelka

Další zastávkou sibiřského putování byla návštěva pro mě zatím nejsevernějšího města v Rusku. Město Chanty-Mansijsk. 4500 km od Prahy, 55 hodin autem, království ropy….

a32f0526642c8ee1c15a6fcc8e64e4c2

Chanty-Mansijsk leží na západní Sibiři na řece Irtyš a 20 km od soutoku Irtyše a Obi. Kam jsem se bohužel nepodíval. :-( A je zde o 2 hodiny více než v Moskvě, což znamená v létě +3 od Prahy, v zimě +4.

Co Vám toto město může nabídnout? Fanoušci biatlonu toto město nejspíš velmi dobře znají. V centru města leží biatlonová trať, která hostila už i mistrovství světa. Letos zde probíhalo finálové kolo světového poháru, kde naše Gábina převzala křišťálový globus. A co dál?

Chanty-Mansijsk je mrazivé město, takže procházky v -20 vás vysílí. V létě jsou dny zase horké. Ano, i v Rusku je horko. ;-)

Centrum města je malé, ale roztomilé. Velké kulaté náměstí, kde je vše, co má ve městě být… Na který navazuje park a kousek na kopci se tyčí krásný pravoslavný kostel.

Celé centrum projdete za dvě hodinky. Město historicky vzniklo spojením dvou kmenů, které zde žijí do dnes – Chantové a Mansijové. A právě proto, že tato oblast už je dlouho obydlená, je to ráj archeologů, protože právě zde byly nalezeny kostry mamutů, což při příjezdu do města nelze přehlédnout.

Tomuto místo se říká Archeopark a můžete zde najít sochy všech zvířat, která zde byla objevena. Je to velká atrakce a určitě se tu vyřádíte.

Dalším lákadlem bude muzeum umění, které taktéž leží v centru města. Hned nedaleko přes silnici najdete další závan umění – obrazovou galerii.

Nakonec přidám poslední tip na výlet, který přidám. Podle mého je to pro nás české turisty nejzajímavější věc. Protože nemáme moc šancí se něco dozvědět o ropě a plynu, a právě tady v Chanty-Mansijsku je muzeum ropy a plynu, takže neváhejte vyrazit. Dozvíte se určitě mnoho věcí. :-)

Chanty-Mansijsk je sice malé, ale malebné městečko. Je tu čisto, silnice jsou tu lepší než v ČR. Je vidět, že jsou tu peníze z ropy. A jelikož město leží v Sibiři, i jeho okolí je vhodné pro výlety.

Jak se sem dostat? To už je složitější proces. Samozřejmě je tu letiště, takže z Moskvy sem doletíte. Lety 2x denně, cesta trvá tři hodinky a zaplatíte okolo 20 000 rublů za zpáteční cestu. Když to srovnáme s vlakem, není to moc velký rozdíl, co se týče ceny. Za vlak zaplatíte necelých 7000 tisíc rublů za jednu cestu. Ale… Cesta trvá 44 hodin a dojedete jen do Pyť-Jachu (Пыть-Ях), odkud ještě musíte 3 hodiny jet autobusem. Další variantou může být cesta do Ťumeni a potom autobusem 7 hodin do Chanty….

Město je cenově níže než Moskva, ale dražší než jiná města na Sibiři.

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
Zatím bohužel bez komentáře - pokud máš k článku co říct, napiš!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!