7 nejhezčích měst nedaleko Moskvy

Poslední aktualizace: 4. červnaec 2014 | Autor: Michal Pavelka

1) Город Сергиев Посад – Sergiev Posad

Sergijev

Sergijev Posad je město v Moskevské oblasti s osídlením 100 000 lidí.  Сергиев Посад – это город в Московской области с населением в 100 000 человек. Sergijev Posad leží uprostřed evropské části Ruska. Leží na řece Končura (Кончура). Sergijev Posad patří do legendárního Zlatého kruhu Ruska.

Co navštívit nejdříve: Троице-Сергиеву Лавру, Историко-художественный музей-заповедник, Успенская, Ильинская, Вознесенская церкви, источник «Пятницкий колодец», Торговые ряды. Množí turisté, kteří navštíví Sergijev Posad, jezdí do vesnice Взгляднево, aby se podívali na proslulý Гремячий водопад, který je vysoký 25 metrů a podle legendy se zde objevil po modlitbě Sergija Radonežskovo.

Jak se sem dostat:

1. Vlakem s Jaroslavského nádraží (metro Комсомольская) do zastávky Sergijev Posad.

2. Autobusem 388 od metra VDNCH.

3. Autem po Jaroslavské dálnici.

 

2) Коломна – Kolomna

Kolomna

Kolomna, jediné město u Moskvy, je bohatá do dnes dochovanými architektonickými památkami 16. – 19. století. Kremelské věže, budovy kostelů a chrámu, špičky zvonic, zemědělské budovy tvoří neopakovatelný kolorit ruského provinciálního města.

Co navštívit nejdříve:  Коломенский Кремль pokládají za nejhezčí a nejvíc dochovaným kremlem v celém Podmoskoví. Další památky: церковь Николы на Посаде, komplex Богоявленского Старо-Голутвина kláštera, založeným Sergijem Radonežským, muzeum pasty, muzeum „Škola řemesel“. Z nejnovějších památek stojí za pozornost projekt  «Арт-коммуналкa»: galerie umění, kde stále žijí umělci, kteří tvoří přímo na očích návštěvníku, je zde udělán interiér kolomenského bytu v šedesátých letech.

Jak se sem dostat:

1. Autobusem 460 od metro Выхино.

2. Vlakem z Kazaňského nádraží do stanice „Голутвин“.

3. Autem po Rjazanské dálnici.

3) Звенигород – Zvenigorod

Zvenigorod

Město je velmi staré, proto je v něm mnoho historických památek, hlavně spjaté s pravoslavím Ruska. Kromě toho, 90% jeho území zabírají lesy, pole a vodní nádrže. Řeka Moskva, na které město stojí, je tady čistá a je možné se v ní koupat a díky kopcovité krajině město a jeho okolí často nazývají ruským Švýcarskem.

Co navštívit nejdříve:  Саввино-Сторожевский klášter, chrám Александра Невского, «Городок» (území starého Zvenigorodského kremlu), Собор Успения Пресвятой Богородицы (jedna z nejstarších budov v Moskvě a okolí). V okolí Zvenigoroda se taky nachází zázrak: Hluboké jezero, hloubka kterého je 38 metrů. Voda omývající břehy je křišťálově čistá, dno je ozdobeno obrovskými balvany, mezi kterými se bijí pramenité vlny.

Jak se sem dostat:

1. Vlakem z Běloruského nádraží do stanice Zvenigorod.

2. Autobusem 881 od stanice metra Строгино.

3. Autem přes Новорижское шоссе a potom po Malém Moskevském kruhu.

 

4) Дмитров – Dmitrov

Dmitrov

Dmitrov je jedním z nejstarších a nejhezčích měst v okolí Moskvy. Založeným Juriem Dolgorukim v roce 1154, je pouze o 7 let mladší než Moskva. Před několika lety byl Dmitrov jmenován nejvíce vybavený mezi malými městy Ruska. Harmonicky tady ladí památky starobylé architektury s výtvory současných architektů: záhonky a  pěší zóny s útulnými parčíky, množství fontán, hojnost zelených zón.

Co nejdříve uvidět: Dmitrovský kreml ohrazený valem 12. století, sněhově bílý  Борисоглебский klášter; Перемиловскую высоту (kopec), kde v roce 1941 proběhla památná bitva s německými vojsky, Казанскую, Сретенскую, Тихвинскую церкви.

Jak se sem dostat:

1. Autobusem 401 od metra Алтуфьево

2. Vlakem z Savelovského nádraží do stanice Dmitrov

3. Autem po dálnici A-104

5) Город Зарайск – Zarajsk

Zarajsk

Zarajsk je nejvzdálenější od Moskvy s obyvatelstvem 25 000 lidí. Není skoro ovládnut turisty a zdá se jako zapovězená zóna, současné ruské provincie se slepicemi na ulici a masovou dřevěnou zástavbou v centru, která nehrozí zřícením se. nehledě na schátralost. Leží nedaleko od Kolomny, takže je možné prohlédnout si obě města v jeden den. Leží 145 km od jiho-východu Moskvy. Ve městě je umělecký, archeologický a Národní historicky-architektonické muzeum „Zarajskij kreml“.архитектурный музей «Зарайский Кремль».

Co si prohlédnout:  Zarajskij kreml 16. století (jediný zcela dochovaný bojový kreml v okolí Moskvy), muzeum «Усадьба Достоевского»; Благовещенскую, Ильинскую, Казанскую церкви.  

Jak se sem dostat“

1. Vlakem z Kazaňského nádraží do stanice Golutvin, dále autobus 31.

2. Autobusem 330 od stanice Выхино.

3. Autem po Новорязанскому шоссе.

 

6) Серпухов – Serpuchov

Serpuchov

Serpuchov je staré ruské město založené v 14. století. Památky Serpuchova jsou charakteristické svojí architektonickým stářím a svérázností ruského stavitelství. Do celé městské krajiny krásně  zapadají budovy různých století a stylů.

Co si prohlédnout: historické centrum Cerpuchova, které se nachází na vysokém kopci na soutoku řek Serpejki a Nary, s ucelenými fragmenty bílo kamenných stěn městského kremlu s Троицким собором, který je v současnosti využíván jako filiálka historicky-uměleckého muzea. V okolí města se nachází unikální  Приокско-террасный biosférická přírodní rezervace s ledovcovými jezery, stoletými lesy,  malebnými reliéfy, zubří školkou. Na severo-východě od Serpuchova, nedaleko od hranic města, ve vesnici Пущине jsou ruiny starého paláce Вяземских.

Jak se sem dostat:

1. Vlakem z Kurského nádraží do stanice Serpuchov

2. Autobusem 458 od stanice Jižní.

3. Autem po trase M-2.

7) Боровск – Borovsk

Borovsk

Formálně náleží ke Kalužské oblasti, avšak z Moskvy se do něho dostaneme za méně než 2 hodiny. Je to staré tajemné město, duchovní centrum staroobřadníků a vlast ruské kosmonautiky. Tady zemřela bojarka Morozova, žil tady Ciolkovskij a dnes tady maluje umělec Ovčinikov…

Co si prohlédnout: Пафнутьев-Боровский klášter, kde věznili popa Avakuma, dům – muzeum Ciolkovského a nesmíme zapomenout na současné městské fresky, které penzista Vladimír Ovčinikov ve svém volném čase a na své náklady maluje. Ve městě je více jak sto náčrtků na témata spojená s historií Borovska. Kromě toho, nedaleko Borovska je «Этномир» – ohromné muzeum pod otevřeným nebem, kde se můžete seznámit s kulturou různých národů světa.

Jak se sem dostat:

1. Vlakem z Kijevského nádraží do stanice «Балабаново», dále na maršrutce nebo autobusem.

2. Autem po Kijevské dálnici (Leninský prospekt) do estakády na 90 kilometru (je tam ukazatel) nebo po Kalužské dálnici (Профсоюзная ulice) k semaforu za vesnicí  Воробьиa napravo. .

Mohlo by vás zajímat…

Další články, které se také týkají témat , :

Diskuse ke článku

Přidat komentář
Zatím bohužel bez komentáře - pokud máš k článku co říct, napiš!

Přidat komentář

Máš nějaký dotaz anebo vlastní zkušenost s tématem článku? Nestyď se a napiš. Všichni si tykáme!